Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Stavební spoření před soudním exekutorem neutajíte (17.5.2013)

Praha, 17. května 2013 (EK ČR) – Stavební spoření před exekucí neschováte. Jde o jeden z prvních zdrojů, který slouží k pokrytí dluhu. To, že máte uloženy peníze u stavební spořitelny, zjistí soudní exekutor snadno a ihned. Přesto dlužníci podvádějí a snaží se zkrátit svého věřitele.
 
„Každá smlouva, kde klient stavební spořitelny čerpá státní příspěvek, je evidována v registru stavebních spoření a penzijních připojištění. Vede ho ministerstvo financí. Vedle toho se soudní exekutoři dotazují na eventuální prostředky dlužníka přímo stavebních spořitelen a dalších peněžních ústavů. Tato činnost se nazývá provádění součinností,“ vysvětluje prezident Exekutorské komory Jiří Prošek. V pravidelném intervalu se tedy odesílají dotazy na všechny banky, spořitelny, úvěrová družstva, fondy, pojišťovny atp. Jejich povinností je odpovědět soudnímu exekutorovi, zda evidují dlužníkovy finance.
 
Pokud spořitelna odpoví, že u ní dlužník má „živou“ smlouvu o stavebním spoření[1], soudní exekutor ji postihne. Stavební spořitelna odečte všechny příspěvky v minulosti vyplacené státem a vrátí je na účet ministerstva financí. Pak provede výplatu až do výše postižené částky. Případný zůstatek zůstává na účtu ve stavební spořitelně k dispozici dlužníkovi.
 
Přes celkovou jednoduchost tohoto postupu se najdou dlužníci, kteří svoje stavební spoření utajují. Nejrůznějšími fígly se pokoušejí podvést soudního exekutora. Zapomínají ale, že se jedná o trestný čin. „Soudy jsou v těchto věcech nekompromisní a postih za takové podvody bývá přísný. Nejnověji řešíme případ, kdy se dlužnice M. K. z Brna snažila skrýt stavební spoření a odvést prostředky od věřitele. Ten se ale na základě naší rady nenechal zkrátit a podal trestní oznámení. Dotyčné hrozí za trestný čin poškození věřitele až osmiletý trest vězení,“ popisuje svoji zkušenost Mgr. Michal Rudý, člen prezidia Exekutorské komory.
 
Uveďme také, že exekuce na stavební spoření je pro dlužníka méně invazivní než např. soupis movitých věcí nebo prodej nemovitostí. Ve srovnání s obstavením bankovního účtu ale rozhodně není běžným prostředkem. Exekucí na stavební spoření v posledních letech ubývá. „Tendence je spíše klesající. Boom, jehož svědky jsme byli před pěti až sedmi lety, je pryč,“ uvádí Mgr. Ing. Jiří Prošek.
 
 
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz

www.ekcr.cz[1] Tj. smlouvu před uplynutím vázací lhůty, kdy má klient zatím jen připsány zálohy státní podpory. Exekuci je však možné vést i na účty stavebního spoření, u nichž vázací doba již uplynula. V takovém případě jsou na umoření pohledávky věřitele použity veškeré peníze z dlužníkova účtu.
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.