Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Na soutěžní workshop o exekucích přišly tři desítky gymnazistů (30.05.2013)

Praha, 30. května 2013 (EK ČR) – Dnešní společný workshop pražského Gymnázia Sázavská a Exekutorské komory ČR přilákal tři desítky studentů. Ti nejbystřejší vyhráli ve vědomostním kvízu flashdisky. „Dnes jsme tady slyšeli o exekucích trošku jinak, než jak jsme zvyklí z klasických přednášek od učitelů. V exekucích, respektive v právu už máme nějaké vzdělání ze Základů společenských věd, ale tohle byl záběh do větších detailů a bylo to komplexnější. Přednáška byla přínosná,“ shrnul své dojmy jeden z oceněných gymnazistů.
 
Netradiční přednášku ocenilo i vedení školy, a to ústy zástupce ředitele PhDr. Michala Řezáče: „Našim studentům se snažíme představovat praktické pohledy na právní disciplíny. Oprošťujeme se od klasického modelu přednášky, chceme, aby se sami zapojili. Pravidelně chodíme třeba na exkurze do věznice nebo na soudy. Dnešek je součástí téhle mozaiky. Jsem rád, že jsme druhákům i prvákům mohli ukázat význam a potřebnost exekucí. Koneckonců jde o vymahatelnost práva. Kdyby nebyl nikdo, kdo vykonává nerespektovaná rozhodnutí soudu, nastala by právní anarchie.“
 
Mgr. Pavel Tintěra z Exekutorského úřadu Rakovník, který přednášku pod hlavičkou Exekutorské komory ČR vedl, diskutoval se studenty např. o novele exekučního řádu, konkrétně o pozastavení řidičského oprávnění neplatičům alimentů nebo o předžalobní výzvě. Vysvětlil, jak probíhá exekuční řízení od momentu vzniku dluhu až po jeho vymožení a shrnul základní rady, kterými by se studenti měli řídit, aby v budoucnu předešli jakýmkoliv dluhovým potížím. „S exekucemi je spjata řada úzkostných historek, ale jak se ukázalo, mladí lidé mají jiný postoj. Nepodléhají nesmyslům, které leckdy mohou slyšet v médiích. Uvědomují si, proč tu exekuce jsou a přistupují k této oblasti se zájmem. Někteří se dokonce chystají studovat práva a pak se profesně zaměřit právě na exekuce. To je výborná zpráva,“ uvedl na závěr workshopu Mgr. Tintěra.
 
 
Snímek z dnešního školení Exekutorské komory ČR na Gymnáziu Sázavská
 
 
Čerství absolventi středních škol dříve tvořili téměř nejpočetnější skupinu klientů bezplatných právních poraden Exekutorské komory ČR. Ještě než si našli zaměstnání, bez rozmyslu si nabrali půjčky, jež pak neměli z čeho splácet, nebo se nenahlásili na úřadu na práce a vznikly jim dluhy na sociálním a zdravotním pojištění. „V poslední době jsme ale svědky zásadního obratu. Když jsem před čtyřmi lety radil v našich poradnách, čtyři lidé z deseti byli ve věku kolem dvaceti let. Teď během dne pomalu ani nenarazím na nikoho mladšího 25 let. Mladí se ke svým závazkům naučili stavět odpovědně. Je to důkaz toho, že finanční a právní vzdělávání funguje,“ popisuje svou zkušenost prezident Exekutorské komory Mgr. Ing. Jiří Prošek.
 
Kromě bezplatného právního poradenství provádí Exekutorská komora ČR rozsáhlou osvětovou činnost: Od března funguje při brněnské Masarykově univerzitě Klinika exekutorského práva, minulý měsíc jsme uspořádali přednášky pro veřejnost v Tachově, Stříbře, Praze či Plzni (více zde), na konci února proběhlo školení pro 80 studentů Integrované střední školy Cheb (více zde), v prosinci jsme v Aši přednášeli pro klientky Domova sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni (více zde) a zmínit lze i školení seniorů v Brně v Domově seniorů Foltýnova (podrobnosti zde) či v Praze v Domově pro seniory Ďáblice (podrobnosti zde). Zájem o tyto akce je velký, přesto ještě přijímáme žádosti subjektů, které by se do projektu rády zapojily. Spojit se s námi mohou prostřednictvím kontaktů uvedených na webových stránkách www.ekcr.cz.
 
Detaily o aktivitách Gymnázia Sázavská naleznete pod tímto odkazem:
 
 
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 
 
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.