Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Ve Žďáru dnes varujeme seniory před předváděcími akcemi (11.06.2013)

Praha, 11. června 2013 (EK ČR) – Soudní exekutoři pravidelně školí seniory. Další z řady přednášek proběhne dnes ve Žďáru nad Sázavou. Povede ji tamní soudní exekutor JUDr. Jiří Komárek ve spolupráci se vzdělávacím zařízením Fakta, s.r.o.

Akce se koná od 16 do 18 hodin v bývalém domě pionýrů a mládeže naproti bývalému městskému úřadu. „Smyslem přednášky je především varovat seniory před předváděcími akcemi. Právě starší lidé se leckdy stávají obětí nejrůznějších podvodných a nekalých praktik. V dané problematice se orientují jen chabě a každá informace je pro ně nesmírně důležitá,“ uvádí JUDr. Komárek. V úvodu setkání budou přítomní seznámeni s průběhem exekučního řízení a se základními pojmy. Dozví se, co předchází exekuci a jak se jí případně bránit. Senioři obdrží řadu informačních materiálů – např. exekuční slovníček, letáky bezplatných právních poraden Exekutorské komory ČR nebo seznam kontaktů na další centra, kde mohou požádat o pomoc. Součástí bude i diskuse, JUDr. Jiří Komárek je připraven zodpovědět veškeré dotazy posluchačů.
 
Podle studie Exekutorské komory ČR čelí exekuci 45.000 starobních důchodců. Jedná se o 2 % všech osob, jimž je vyplácena starobní penze. Senioři tak tvoří pouze malou část z celkového počtu lidí, proti nimž soudy nařídily exekuci. I když počet penzistů v exekuci v posledních třech letech roste, má Česko lepší průměr než sousední Slovensko, které s pěti a půl miliony obyvatel hlásí bezmála 39.000 důchodců v exekuci.
„Většina seniorů, kteří čelí exekuci, si dluhové potíže přinesla z produktivního věku. Exekuce se ve většině případů týkají čerstvých důchodců, tzn. lidí ve věku 60 až 63 let. Buď proti nim soudy nařídily exekuci už před penzí, nebo na samém začátku penze, nicméně v důsledku dluhů, které vznikly v pracovním životě – třeba při výkonu živnosti,“ uvádí prezident Exekutorské komory ČR Mgr. Ing. Jiří Prošek. Méně problematičtí jsou senioři starší 63 let. Exekuce se jich týkají jen zřídka. Tato generace má totiž vyšší finanční gramotnost než mladší senioři.
 
Právě seniorům je určen speciální vzdělávací program Exekutorské komory ČR. Například minulý měsíc proběhlo několik školení v Plzeňském kraji, informovali jsme Vás též o workshopu v brněnském Domově seniorů Foltýnova (podrobnosti zde) či v Praze v Domově pro seniory Ďáblice (podrobnosti zde). Zájem o tyto akce je velký, přesto ještě přijímáme žádosti subjektů, které by se do projektu rády zapojily. Spojit se s námi mohou prostřednictvím kontaktů uvedených na webových stránkách www.ekcr.cz.
 
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 
 
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.