Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Poradny hlásí rekordní návštěvnost, řada lidí jich ale zneužívá (08.07.2013)

 Praha, 8. července 2013 (EK ČR) – Bezplatné právní poradny Exekutorské komory ČR hlásí za první pololetí rekordní zájem klientů. Na konzultaci s právníky přišlo od ledna do června bezmála 2.500 klientů. Často ale dochází ke zneužívání této služby.

Poradenská centra fungují jednou týdně v Praze, Brně a Plzni, a to už pátým rokem. Bezplatný právní servis zajišťují soudní exekutoři, exekutorští kandidáti nebo koncipienti. „Provoz center podporuje Diakonie Českobratrské církve evangelické tím, že nám laskavě propůjčuje své prostory. Této spolupráce si moc vážíme, protože pro klienty je to neutrální půda, kam se nebojí přijít a kde najdou i další pomoc, obvykle psychologickou. Řada lidí totiž neřeší jen právní aspekt řízení, ale zejména to, že cítí selhání a vinu a neumí si svými negativními pocity poradit,“ říká prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Aktuálním problémem je zneužívání bezplatných poraden. O právní rady totiž často žádají lidé s právnickým vzděláním. „Běžnou praxí je, že se na nás obracejí advokáti či zdánlivě renomované pojišťovny právní odpovědnosti a chtějí pomoci s orientací v řízení. Mnohdy se přitom jedná o základní věci. Je tristní, že se ani odborná veřejnost ne vždy dostatečně neorientuje v tématu exekucí a že pro své klienty, od kterých si nechává platit, shání informace u nás. Blokuje tak místo lidem, kteří naši pomoc opravdu potřebují,“ shrnuje Mgr. David Koncz, viceprezident Exekutorské komory. Ze statistik vyplývá, že bezplatné právní poradny zneužívá kolem 15 až 20 procent lidí. Kromě advokátů se nejčastěji jedná o mzdové účetní, které si nevědí rady s výpočtem srážky ze mzdy u zaměstnance, proti němuž soud zahájil exekuci, nebo společnosti, které provozují činnost související s právní oblastí.
 
Letáky bezplatných právních poraden si můžete stáhnout na webových stránkách www.ekcr.cz. Na Exekutorskou komoru se s žádostí o radu můžete obrátit i prostřednictvím internetového formuláře nebo e-mailu. „V brzké době také chystáme rozšíření poradenské činnosti o chat s právníkem, v jehož rámci bude moci klient obdržet okamžitou odpověď,“ konstatuje Mgr. Ing. Prošek.
 
 
¨
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.