Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Exekucí razantně ubývá – meziročně až o třetinu (26.08.2013)

Praha, 26. srpna 2013 (EK ČR) – Exekucí v Česku výrazně ubývá! V prvním pololetí jich bylo zahájeno 320.000. V porovnání s loňskem jde o bezmála třetinový pokles.
 
„Klesající trend pokračuje. V roce 2012 vzniklo o 13 procent méně exekucí než v roce předcházejícím. Teď se naplní naše odhady a dostaneme se ještě níž,“ analyzuje prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.
 
Ačkoliv kompletní a přesná čísla budeme znát až po skončení roku 2013, už teď můžeme zveřejnit dílčí data. Od 1. ledna do 30. června 2013 vzniklo 320.000 exekucí, zatímco v první polovině loňského roku soudy nařídily 463.000 exekucí. Úbytek tedy činí více než 30 procent.
 
„Nesmíme zapomenout na faktor, který na začátku roku 2012 významně ovlivnil počet exekucí.  Věřitelé tehdy žalovali své pohledávky ještě před snížením advokátních odměn. Před březnem, tedy před účinností novelizované vyhlášky o odměnách rychle podávali návrhy na zahájení nových řízení. V té době jsme proto čelili několikanásobnému počtu exekucí. Pak se situace naštěstí stabilizovala,“ říká prezident Mgr. Ing. Jiří Prošek. To potvrzují i statistiky: za první třetinu roku 2012 soudy. Přesto jsme oproti roku 2011 zaznamenali 13% pokles – loni byl celkový počet soudem nařízených exekucí 820.000, v roce 2011 soud vyhověl návrhům věřitelů v 936.000 případů.
 
Příčinou poklesu počtu exekucí je zejména osvěta. Exekutorská komora organizuje řadu přednášek a školení, uvádí Jiří Prošek: „Právě prevence má smysl. Vydáváme edukační materiály, spolupracujeme s Masarykovou univerzitou v Brně nebo s Člověkem v tísni a snažíme se vzdělávat veřejnost i prostřednictvím médií. I když soudní exekutoři stojí až na konci celého procesu, mají zájem na šíření osvěty.“ Další proměnnou, která má vliv na úbytek exekucí, je novela exekučního řádu a občanského soudního řádu. Od ledna zavedla řadu novinek – mimo jiné předžalobní výzvu a pravidla pro spojování řízení.
 
Závěrem připomeňme, že exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele. Soudní exekutoři nemají na počet exekucí žádný vliv. Navíc počet exekucí nelze ztotožňovat s počtem dlužníků.
 
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.