Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Na Teplicku se objevily falešné exekuce – někdo padělal příkazy (03.10.2013)

Praha, 3. října 2013 (EK ČR) – Minimálně pět falešných exekucí – takové skóre hlásí severní Čechy. Neznámý pachatel zfalšoval exekuční příkazy, na jejichž základě se prováděly srážky z platu dlužníků. Peníze si pak nechával posílat na svůj soukromý účet. Soudní exekutor, jehož jméno bylo zneužito, podává trestní oznámení.
 
Na podvod se přišlo náhodou. Nová mzdová účetní chtěla zkontrolovat, jak firma z Teplicka v minulosti prováděla u jednotlivých zaměstnanců v exekuci srážky. Během auditu ale odhalila nesrovnalosti. Kontaktovala proto Exekutorský úřad Cheb soudního exekutora Davida Koncze. Následně se ukázalo, že úřad žádné exekuční příkazy nevydal a že je někdo zfalšoval.
 
Na základě padělaných úředních listin prováděl plátce mzdy v průběhu několika měsíců neoprávněné srážky, dlužníkům strhával kolem 3.000 korun. Celkem se tedy jedná o více než 200.000 korun. Aktuálně probíhá shromažďování všech podkladů. Podvod se týká minimálně pěti poškozených.
 
Na padělaných příkazech bylo mimo jiné chybně uvedeno číslo účtu, na který mají být srážky zasílány, číslo soudního exekutora (081 namísto 074) či akademické tituly (Mgr. David Koncz, LL.M., namísto Mgr. David Koncz). Jedná se o trestný čin padělání a pozměňování veřejné listiny, případně trestný čin podvodu.
 
A jak se mohou podvedení dlužníci bránit? „Mohou se domáhat náhrady škody. Až policie vypátrá skutečného viníka, bude muset uhradit neoprávněně provedené srážky ze svého,“ říká Mgr. David Koncz.
 
Exekutorská komora ČR opakovaně apeluje na veřejnost, aby byla obezřetná. Úřední dokumenty musejí obsahovat povinné náležitosti, jejichž pravost lze snadno ověřit. V poslední době se navíc objevuje více falešných exekutorů. O těchto případech můžete číst zde: 14.01.2013, 18.10.2012.
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.