Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Vyjádření k rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze J.V. (07.10.2013)

Praha, 7. října 2013 (EK ČR) – Exekutorská komora se distancuje od jednání Mgr. J.V., kterému dnes odvolací Vrchní soud v Praze zpřísnil trest na 8,5 roku vězení. Jednání zmíněného exekutora pomohla odkrýt kontrolní činnost Exekutorské komory. „Ukazuje se, že dohled nad soudními exekutory vykonáváme spolehlivě,“ uvádí prezident Mgr. Ing. Jiří Prošek.

Trestní oznámení na Mgr. J.V. podala Exekutorská komora už v březnu 2012, protože existovalo podezření, že dotyčný neoprávněně nakládá s finančními prostředky. Provedla také kontrolu příslušného exekutorského úřadu a okamžitě ustanovila zástupce, a to JUDr. Milana Makaria, soudního exekutora Exekutorského úřadu Praha-západ.

Návrh na odvolání Mgr. J.V. podávala Exekutorská komora již 22. února 2006. Byl totiž pravomocně odsouzen za jiný trestný čin. Komora podala k rukám tehdejšího ministra spravedlnosti návrh na odvolání exekutora, čímž splnila svou zákonnou povinnost. Ministr však Mgr. J.V. neodvolal s odůvodněním, že trestný čin byl údajně spáchán v době, kdy J.V. ještě nebyl soudním exekutorem.
 
Na tuto kauzu zareagovala Exekutorská komora i legislativní změnou. Podařilo se jí prosadit, aby v novele exekučního řádu účinné od 1. ledna 2013 bylo stanoveno, že soudní exekutor má povinnost vést vymožené prostředky odděleně od vlastních prostředků, a to na zvláštním účtu úschov. Toto opatření má zabránit tomu, aby došlo k eventuálnímu smíšení exekutorových vlastních prostředků a prostředků, které náležejí věřiteli či dlužníkovi.
 
Dnešní rozhodnutí Vrchního soudu v Praze má pro obžalovaného zároveň účinek zániku výkonu exekutorského úřadu.
 
Dosud nebyl žádnému soudnímu exekutorovi udělen nepodmíněný trest odnětí svobody.
 
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.