Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

„Šmejdi“ končí v exekucích (09.10.2013)

Praha, 9. října 2013 (EK ČR) – Soudní exekutoři jdou po „šmejdech“. Společnosti organizující předváděcí akce pro seniory často končí v exekuci. Zaměřili jsme se na firmy, kterým ČOI udělila pokuty.
 

 

1. Česká Reklamní společnost s.r.o.
Z Centrální evidence exekucí vyplývá, že společnost čelí dvěma exekucím v celkové výši 61.000 korun. Proti jejímu jednateli je vedeno 11 exekucí, celková dlužná částka je vyšší než 1 milion korun.
 
Reklamní společnost Senior, s.r.o.
Společnost se sídlem v obci Březová-Oleško čelí jedné exekuci kvůli sumě 34.990 korun. Exekuce vznikla v červnu 2013.
 
František Tůma, IČ 60456744
Soud nařídil proti Františku Tůmovi devět exekucí. Dlužná částka činí dohromady 760.000 korun.
 
Verdano, s.r.o.
Společnost čelí čtyřem exekucím pro bezmála 70tisícový dluh. Všechna řízení byla zahájena letos.
 
Global Innovation, s.r.o., (dříve Swiss Natur Solution, s.r.o.)
Proti této společnosti, která se zabývá předváděcími akcemi a které ČOI udělila za období od 3. ledna do 31. března pokutu, je veden vůbec nejvyšší počet exekucí – 14. Dluh je celkem 547.000 korun.
 
Endemos distribution, s.r.o.
Společnost čelí šesti exekucím pro dluhy v souhrnné výši cca 87.000 korun bez příslušenství.
 
„Řízení se daří ukončovat úspěšně. Vesměs se jedná právě o pohledávky z předváděcích akcí. Rádi bychom touto cestou informovali další poškozené lidi, kterým předváděcí společnosti dluží peníze, aby neváhali obrátit se na jakéhokoliv soudního exekutora. Čím dřív to udělají, tím lépe. Otálení se nemusí vyplatit,“ říká Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR.
 
Do finančních nesnází se kvůli předváděcím akcím mohou dostat zejména starší penzisté. Senioři však nepatří mezi nejrizikovější skupinu obyvatel. Loni čelilo exekuci 45.000 starobních důchodců.[1] Od té doby se ale jejich počet výrazně snížil. „Jev poklesu počtu exekucí zaznamenáváme v celém spektru dlužníků a starší lidé nejsou výjimkou. Konečně začala fungovat osvěta, na které se podílíme, a projevují se také legislativní změny,“ doplňuje prezident Jiří Prošek. Exekutorská komora pořádá pro seniory řadu školení (podrobnosti zde), do svých bezplatných poraden objednává přednostně klienty starší 60 let a centralizuje kontakty na další poradenská centra.
 
 
Jak poškození mohou postupovat?
 
Pokud jste si na předváděcí akci zakoupili zboží a od smlouvy jste odstoupili, máte nárok na vrácení peněz. Jestliže vám je společnost neposlala, můžete částku vymáhat prostřednictvím exekuce. Pošlete firmě urgenci. Když na ni nebude reagovat, zažalujte ji (nejdříve po 7 dnech). Soud rozhodne, že společnost má uhradit dlužnou částku do určité lhůty, obvykle 15denní. Neuhradí-li ji, znamená to, že se rozsudek stává vykonatelným a můžete nechat zahájit exekuci.
 
Jste v pozici věřitele a svůj nárok můžete vymáhat. Sepište návrh na zahájení exekuce a podejte ho soudnímu exekutorovi. Na výběr máte ze 153 úřadů, jejich kompletní a oficiální seznam včetně kontaktů je uveden na stránkách Exekutorské komory www.ekcr.cz. Soudní exekutor předá váš návrh soudu. Exekuce je odstartována, zjišťuje se majetek dlužníka, který se následně postihuje. V brzké době tak získáte své peníze zpět. Nezapomeňme, že náklady exekuce platí předváděcí společnost. I když si na své zastupování najmete advokáta, jeho odměnu ve výsledku hradí dlužící firma.
 
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 


[1] Jedná se o 2 % z celkového počtu seniorů, jimž je vyplácena starobní penze. Senioři tak tvoří pouze 7,5 % z celkového počtu všech osob, proti nimž soudy zahájily exekuci. Česko má lepší průměr než Slovensko, které s pěti a půl miliony obyvatel hlásí 41.000 důchodců v exekuci. Viz analýza Exekutorské komory ČR o počtu seniorů v exekuci.
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.