Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Nový občanský zákoník na exekučním postihu zvířat nic nemění (21.10.2013)

Praha, 21. října 2013 (EK ČR) – Nový občanský zákoník na exekučním postihu zvířat nic nemění. Domácího mazlíčka v současné době zabavit nelze, i když je na něj podle zákona nahlíženo jako na movitou věc. Změnu se podařilo zanést do novely občanského soudního řádu účinné od 1. ledna 2013 díky inciativě Exekutorské komory ČR a Ligy na ochranu zvířat.
 
Ustanovení se týká exekučního postihu zvířat v lidské péči, nikoliv hospodářských zvířat a zvířat v zájmovém chovu. Je zakotveno v novele občanského soudního řádu v § 322 o věcech, které nepodléhají výkonu rozhodnutí, resp. o věcech, jež jsou vyloučeny z exekuce. Domácí mazlíčci jsou tedy nezabavitelným majetkem společně s běžnými oděvními součástmi, snubním prstenem nebo hotovostí ve výši dvojnásobku životního minima. „Ačkoliv jsou domácí mazlíčci podle aktuálně platného občanského zákoníku věcmi, exekučně je postihnout nelze. Jsou zákonem specifikovanou výjimkou. Chystaná úprava předpisu se tohoto pravidla nijak nedotkne,“ shrnuje prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.
 
Statistiky ukazují, že ani dříve nebyl tento způsob provedení exekuce uplatňován. I když se jednalo o zákonnou možnost, jak uspokojit pohledávku věřitele, soudní exekutoři k ní nepřistupovali s ohledem na nepřiměřenou morální újmu dlužníka.
 
„K exekučnímu postihu zvířat docházelo zcela výjimečně. Nešlo však o psy a kočky, ale o zvířata hospodářská a v zájmovém chovu. Takto jsme dražili například stádo krav nebo koně,“ upozorňuje Mgr. Ing. Jiří Prošek. Soudní exekutoři leckdy bývají svědky nevyhovujících podmínek, v nichž dlužníci zvíře chovají. Stává se, že narazí i na případy týrání zvířat jejich majiteli, což následně oznamují příslušným orgánům. V některých případech se zvířata podaří zachránit díky exekuční dražbě. Např. 31. října se koná dražba týraných koní v Rousínově na Rakovnicku (podrobnosti zde, tisková zpráva 15.10.2013).
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 
 

© 2009 - 2024 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.