Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

V Německu exekutory nemají, tamní soudy ročně zahájí více než 6 miliónů výkonů rozhodnutí (18.11.2013)

Praha, 18. listopadu 2013 (EK ČR) – V Německu jdou počty výkonů rozhodnutí do miliónů. V roce 2006 tam soudy zahájily 7,5 miliónu řízení, v roce 2010 6,3 milionu řízení. Ve srovnání s počtem obyvatel je na tom Česko lépe – v prvním pololetí letošního roku tuzemské soudy nařídily 320.000 exekucí.
Exekutorské komoře ČR tyto informace exkluzivně poskytl Německý svaz vykonavatelů (Deuscher Gerichtsvollzieherbund e.V. – DGVB), který byl založen v roce 1909.
 
V Německu se neprovádějí exekuce, ale výkony rozhodnutí. Dluhy vymáhá celkem 4.700 vykonavatelů. „Německý vykonavatel je státní úředník, svoji kancelář však vede na vlastní náklady. Určité aspekty soukromého podnikání tu tedy spatřovat lze. Vykonavatel dostává plat, ale i příplatky a podíly z vymožených plnění,“ vysvětlil Karl-Heinz Brunner z DGVB.
 
Německo je jedinou evropskou zemí, kde jsou úřední osoby se zákonnou pravomocí vymáhat dluhy státními zaměstnanci. „Pro Německo jsou výkony rozhodnutí výrazně dražší než u nás a jsou hluboce ztrátové. Tato země teď stojí před velkým problémem – daňoví poplatníci si stěžují, že nechtějí dotovat vymáhání dluhů po neplatičích. Německo tedy aktuálně zvažuje, že pohledávky už nebude vymáhat prostřednictvím státních vykonavatelů, ale že po vzoru ostatních právně vyspělých zemí zavede klasické soudní exekutory, kteří na svou činnost nečerpají ze státní kasy ani korunu a jejich náklady platí ten, kdo exekuci procesně zavinil,“ uvedl Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR.
 
Vzhledem k tomu, že v Německu nefungují soudní exekutoři, nelze srovnávat náklady spojené s vymáháním v obou zemích. Neziskové organizace, které čerpaly data ze studie Světové banky, proto opakovaně zdůrazňují, že porovnatelné jsou pouze náklady za advokátní zastoupení věřitele. Komparace nákladů soudního exekutora možná není.
 
Soudní exekutoři v Česku vznikli v roce 2001, předtím prováděly výkony rozhodnutí výhradně soudy, ovšem s úspěšností pouze 3 %. Do začátku tohoto roku fungovaly obě varianty souběžně, k omezení došlo novelou exekučního řádu, která soudní výkony rozhodnutí utlumila, protože byly drahé a neefektivní.
 
  • Podmínky pro činnost německého vykonavatele jsou mírnější než v Česku. Po dvouletém vzdělání v justici pokračuje uchazeč 18měsíčním studiem, které je zakončeno zkouškou. Naopak český soudní exekutor musí mít úplné právnické vzdělání, tříletou exekutorskou praxi a odbornou zkoušku. Aby mohl být jmenován do uvolněného exekutorského úřadu, musí úspěšně projít výběrovým řízením, včetně psychotestů. Teprve poté může být do své funkce jmenován ministrem spravedlnosti. V Česku nyní funguje 152 soudních exekutorů.
  • Související informace naleznete zde.
  •  Další informace o výkonech rozhodnutí v Německu nabídne nové vydání časopisu Komorní listy. Exekutorská komora ČR také chystá tiskovou konferenci, kde představí komparační studii o provádění exekucí v jednotlivých evropských státech.
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.