Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Exekutorská komora ČR varuje před zadlužováním před Vánocemi (17.12.2013)

Praha, 17. prosince 2013 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR varuje před zadlužováním před Vánocemi. Spotřebitelé by neměli podléhat nejrůznějším nebankovním půjčkám a nevýhodným úvěrům. Kvůli neschopnosti splácet se pak totiž dostávají do finančních problémů.
 

Neřešená předvánoční půjčka dohání dlužníky až po Novém roce, kdy bezplatné poradny Exekutorské komory ČR zaznamenávají zvýšený zájem klientů. „V březnu registrujeme až 20procentní nárůst žádostí o pomoc. Dlužníkům radíme, ať komunikují s věřitelem, popíšou mu svoji situaci a snaží se domluvit na splátkovém kalendáři. Základem je komunikace a přebírání korespondence,“ vysvětluje prezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

 
Než dojde k eventuálnímu zahájení exekuce, má dlužník řadu možností, jak situaci zachránit. Věřitelé obvykle nežalují neplatiče ihned. Posílají předžalobní výzvu. Následuje soud, který stanoví výši vymáhané povinnosti a lhůtu k zaplacení. Až po jejím marném uplynutí je možné podat návrh na zahájení exekučního řízení, jemuž musí vyhovět soud. „Když si spotřebitel vezme půjčku před Vánocemi a nebude ji splácet, exekuce ho hypoteticky může potkat až za několik měsíců. Během nich má řadu možností, jak situaci vyřešit,“ radí viceprezident Exekutorské komory ČR David Koncz.
 
V prosinci 2011 nařídily soudy 92.000 exekucí, zatímco v prvních třech měsících roku 2012 to bylo celkem 256.000 exekucí. Začátek loňského roku byl však specifický, neboť věřitelé žalovali své pohledávky ještě před snížením advokátních odměn. Před březnem, tedy před účinností novelizované vyhlášky o odměnách, rychle podávali návrhy na zahájení nových řízení. V tomto období proto počet exekucí raketově vzrostl. Poté se situace stabilizovala.
 
V prosinci loňského roku zahájily soudy na návrhy věřitelů 57.000 exekucí, od ledna do března 2013 pak celkově 166.000 exekucí. Teorie o nárůstu počtu exekucí těsně po Novém roce tedy neplatí. „Statistiky neukazují, že by zadlužování před Vánocemi generovalo vyšší počet exekucí v prvním čtvrtletí roku následujícího. Navíc exekucí razantně ubývá, a to hlavně díky osvětě. V prvním pololetí letošního roku bylo zahájeno jen 320.000 exekucí,“ uvádí prezident Mgr. Ing. Jiří Prošek.
 
 
Rady Exekutorské komory ČR:
 
1. Nenakupujte drahé vánoční dárky, pokud na ně nemáte. Více o iracionálním zadlužování čtěte zde.
2. Pokud se rozhodnete koupit dárek na půjčku, dobře zvažte výběr poskytovatele úvěru.
3. Před podpisem úvěrové smlouvy si přečtěte všechny podmínky, zajímejte se o výši úroků atp.
4. Nebudete-li schopni úvěr splácet, komunikujte s věřitelem. Snažte se mu vysvětlit svou situaci.
5. Jestliže vás věřitel zažaluje, reagujte na rozhodnutí soudu z nalézacího řízení. Zaplaťte ve lhůtě, kterou vám soud určil.
6. Nezaplatíte-li v soudem stanovené lhůtě, může proti vám soud na návrh věřitele zahájit exekuci.
7. Poslední šanci k „dobrovolnému“ zaplacení dluhu máte i na začátku exekuce. Od doručení první exekuční výzvy běží 30denní lhůta, v níž je odměna soudního exekutora snížena o 50 %. Při dluhu do 20.000 Kč zaplatíte na odměně jen 1.500 Kč.
 
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.