Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Jak řešit dluhy uzavřené na ukradenou občanku? (15.11.2013)

Praha, 15. listopadu 2013 (EK ČR) – Čas od času slýcháme o případech, kdy dojde ke krádeži občanky a k jejímu zneužití, např. při uzavření úvěrové smlouvy. Pokud ale ten, jehož identita byla zneužita, jedná alespoň trochu odpovědně, situace nemá žádné negativní důsledky. Exekuce z takovýchto příčin nevznikají.
 
Exekutorská komora ČR nabízí několik základních rad, jak v daném případě jednat:
 
1. Jestliže vám někdo ukradl občanský průkaz, okamžitě to nahlaste na policii a uschovejte si záznam. Pokud by vám soud z nalézacího řízení zaslal rozhodnutí, v němž by potvrzoval nárok věřitele na zaplacení pohledávky, můžete se potvrzením bránit. Současně platí, že dřívější obrana je obranou jednodušší. Braňte se tedy už u nalézacího řízení.
 
2. Zároveň můžete podat trestní oznámení na neznámého pachatele, který poškodil vaše práva, když zneužil vaši identitu.
 
3. Prvotní nedorozumění vzniká v komunikaci mezi věřitelem a dlužníkem. Věřitel totiž zažaloval dlužníka v domnění, že tento je skutečným neplatičem. Pokud by věc zašla tak daleko, že by soud nařídil exekuci, může dlužník, jehož identita byla zneužita, požádat věřitele, aby exekuci zastavil. „Jednu takovou exekuci, kde dluh vznikl na odcizenou občanku, soud kdysi skutečně nařídil. A za dlužníka samozřejmě označil toho, kdo byl okraden. Dotyčný k celé věci přistupoval dost laxně, dopisy si buď nepřebíral, nebo je házel do koše. Nic neřešil. Bránit se začal, až když soud odstartoval exekuci. Následně se proces ihned zastavil,“ dodává prezident Exekutorské komory ČR Mgr. Ing. Jiří Prošek.
 
4. Abyste předešli případným komplikacím, dbejte na řádné přebírání korespondence. Jen tak budete včas varováni – např. předžalobní výzvou, kterou vám věřitel pošle, nebo rozhodnutím z nalézacího řízení. Pokud se nezdržujete na adrese trvalého pobytu, zřiďte si tzv. doručovací adresu nebo datovou schránku. Obě možnosti jsou bezplatné.
 
5. Žádný neoficiální rejstřík nemá licenci k tomu, aby vaše jméno evidoval v seznamu dlužníků, proti nimž je vedena exekuce. Jedinou zákonem zřízenou databází je Centrální evidence exekucí. Pokud se tedy kvůli zneužití identity dostanete do jakéhokoliv rejstříku provozovaného bez potřebné licence, požadujte odstranění svých údajů. Podrobnosti zde: EK ČR-TZ-Centrální evidence exekucí je jediným oficiálním rejstříkem, ostatní dlužnické registry vás podle ÚOOÚ musejí vymazat (16.10.2013).
 
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.