Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Na Exekutorskou komoru ČR se obrátilo již více než 17.000 lidí, kterým přišla falešná exekuční výzva (16.07.2014, 10:47)

Praha, 16. července 2014 (EK ČR) – Od včerejšího odpoledne obdržela Exekutorská komora ČR více než 17.000 podnětů týkajících se falešných exekučních výzev, které zaplavily Českou republiku. Další desetitisíce e-mailových a telefonických dotazů vyřizují jednotlivé exekutorské úřady.
 
Adresáti podvodných exekučních příkazů by rozhodně neměli provádět žádné platby na bankovní účty uvedené ve spamech a otevírat přílohy, které obsahují viry. Virus má vysoký potenciál ohrozit finanční prostředky příjemce, protože odposlouchává hesla k internetovému bankovnictví. „Jedná se o velmi zákeřnou strategii a pokus vyvolat paniku. Podvodníci zneužívají obav lidí z neuhrazených pohledávek. Exekutorská komora ČR se teď hlavně snaží varovat veřejnost a zabránit případným škodám na straně adresátů. Současně ale provádí právní kroky, které povedou k dopadení a potrestání pachatelů,“ uvedl člen prezidia Exekutorské komory ČR Mgr. Ing. Jiří Prošek v návaznosti na zneužívání adres exekutorských úřadů a na neoprávněné užívání slova „exekuce“, které zákon zakazuje od 1. ledna 2013. Bohužel vedlejším negativním efektem spamového útoku je částečná nemožnost skutečných účastníků řízení dovolat se na exekutorské úřady a řešit konkrétní exekuční postupy, např. domluvu na splátkovém kalendáři. Kvůli přetížení telefonních linek Exekutorské komory ČR je také problematické např. objednávání do bezplatných právních poraden.
 
Pokud adresát otevřel zavirované soubory, doporučujeme spustit důkladnou kontrolu počítače aktuálním antivirovým programem a do ukončení tohoto procesu se vyvarovat zadávání čísel kreditních karet prostřednictvím internetu, provádění internetových plateb skrze kreditní karty či přihlašování do internetového bankovnictví. V komplikovaných případech lze kontaktovat IT odborníky.
 
Exekutorská komora ČR nadále intenzivně komunikuje s Finančně analytickým útvarem Ministerstva financí a připravuje podklady pro podání trestního oznámení. Na orgány činné v trestním řízení se poškození mohou obracet i samostatně.
 
 
Předchozí informace k tématu naleznete zde:
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.