Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Exekutorská komora ČR připravuje právní obranu proti falešným exekučním výzvám (17.07.2014)

Praha, 17. července 2014 (EK ČR) – Hromadné trestní oznámení připravuje Exekutorská komora ČR v kauze falešných exekučních výzev. Jedná se o masový spamový útok, kvůli němuž se na exekutorské úřady obracejí desetitisíce tazatelů.
 
Podle chystaného trestního oznámení mohlo být spácháno více trestných činů. Může jít o souběh podvodu ve stádiu pokusu, přisvojení pravomoci úřadu, poškození cizích práv, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, neoprávněného podnikání, poškozování spotřebitele nebo vydírání či nebezpečného vyhrožování. Exekutorská komora ČR disponuje rozsáhlým materiálem, který by měl orgánům činným v trestním řízení posloužit k dohledání a potrestání pachatele. Tomu hrozí v případě shledání viny dle výše uvedeného až 12 let vězení. Současně lze předpokládat, že policie bude v této věci konat z úřední povinnosti, tzn. bez vnějšího podnětu, dle zásady oficiality. Máme potvrzeno, že řada lidí se na orgány činné v trestním řízení již obrátila samostatně.
 
Nadto Exekutorská komora ČR nadále komunikuje s Finančně analytickým útvarem Ministerstva financí a připravuje také podnět pro Ministerstvo spravedlnosti kvůli zneužití slova „exekuce“. Od 1. ledna 2013 totiž zákon stanovuje, že označení „soudní exekutor“, „exekutorský úřad“ nebo odvozené tvary slov není oprávněna používat nepovolaná osoba. Ten, kdo neprovádí na základě zákona nucený výkon exekučních titulů, nemá povoleno označovat svoji činnost jako „exekuční činnost“. Subjektu, který toto ustanovení poruší, hrozí finanční sankce až do výše 200.000 Kč.
 
Podvodné e-maily jsou rozesílány pod hlavičkou většiny exekutorských úřadů, byť s vadnými adresami a dalšími identifikačními údaji. Soudní exekutoři, jejichž jmen bylo podvodně zneužito, zvažují další právní kroky. Nad rámec trestních oznámení mimo jiné uvažují, že se budou domáhat svého práva na ochranu osobnosti – tedy aby bylo upuštěno od neoprávněného zásahu do ochrany osobnosti a aby byly odstraněny následky tohoto zásahu. Podnikat budou také další kroky v oblasti ochrany osobních údajů.
 
Opakovaně zdůrazňujeme, že adresáti falešných exekučních příkazů by neměli otevírat zavirované přílohy a posílat na uvedené bankovní účty žádné finanční obnosy. Na webových stránkách www.ekcr.cz se dočtete, jak rozpoznat falešnou exekuční výzvu, jak má správně vypadat standardní exekuční příkaz, jak postupovat, pokud jste extrahovali data ze škodlivých složek, atp.
 
Další informace naleznete zde:
Na Exekutorskou komoru ČR se obrátilo již více než 17.000 lidí, kterým přišla falešná exekuční výzva (16.07.2014, 10:47)
Virus obsažený ve falešných exekučních výzvách krade hesla k internetovému bankovnictví (15.07.2014, 18:30)
Exekutorská komora ČR varuje před falešnými exekucemi (15.07.2014, 15:14)
Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před falešnými výzvami k zaplacení exekuce (15.07.2014, 13:42)
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.