Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Soud potrestal dlužníka, který vyhrožoval soudnímu exekutorovi (17.9.2014)

Praha, 17. září 2014 (EK ČR) – Případem brutálního vyhrožování soudnímu exekutorovi se zabýval Městský soud v Praze. Dlužníkovi potvrdil přísný trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců.
 
42letý dlužník M. L. z Prahy čelí 17 exekucím. Jen na jistinách dluží téměř 600.000 Kč. Namísto toho, aby řešil svoji situaci adekvátním způsobem a pokusil se např. o aktivní sjednání splátkového kalendáře, psal soudnímu exekutorovi výhrůžné e-maily. Mimo jiné v nich uváděl, že soudnímu exekutorovi prostřílí genitálie a klouby. Vadilo mu, že je proti němu vedena exekuce, a tak neváhal označit soudního exekutora coby úřední osobu za „pedofila, dobytka, grázla“.
 
Obvodní soud pro Prahu 6 v červenci odsoudil obžalovaného k podmíněnému trestu vězení, a to za přečin vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Dlužník se odvolal, ovšem Městský soud v Praze odvolání zamítl a potvrdil rozhodnutí první instance.
 
Odsouzený se hájil tím, že e-mailová adresa je sice jeho, ale inkriminovaný e-mail nepsal. Uvedl, že se jedná o mstu ze strany soudního exekutora, který si prý najmul špičkového IT specialistu, jenž pronikl do jeho e-mailové schránky a napsal zmíněnou zprávu – to vše prý ve snaze iniciovat jeho trestní stíhání. Soud měl však za prokázané, že předmětný e-mail byl zaslán dlužníkem M. L. a že šlo z jeho strany o obhajobu „kromobyčejně nevěrohodnou“, činěnou zjevně pouze ve snaze o zbavení se své trestní odpovědnosti, kdy „takovéto hypotetické jednání soudního exekutora by bylo, již s ohledem jeho nákladnost a nebezpečí odhalení v porovnání s absencí jakéhokoliv užitku, naprosto nelogickým“. Dále soudce konstatoval, že ze všech projevů odsouzeného vyplývá jeho „hluboká nenávist vůči soudnímu exekutorovi spojená s vulgární verbální agresí s více či méně skrytými výhrůžkami a touhou, aby soudní exekutor co nejvíce trpěl“.
 
V poslední době bohužel přibývá výhrůžek, které jsou soudním exekutorům adresovány ze strany účastníků řízení. Další neplatič, jenž se dopustil vydírání soudní exekutorky, dostal v květnu od Krajského soudu v Hradci Králové dvouletý podmíněný trest, který nyní potvrdil Vrchní soud v Praze. Podrobnosti naleznete zde: http://www.ekcr.cz/1/aktuality-pro-media/1317-j-b-ze-zabrehu-vyhrozuje-soudnim-exekutorum-navzdory-trestnimu-stihani-kandiduje-do-snemovny-25-09-2013?w=.
 
Exekutorská komora ČR rozhodnutí soudů v těchto případech vítá. „Pokud dlužník zaviní svoji situaci tím, že neuhradí dluh a ignoruje rozhodnutí soudu, nemůže si myslet, že dosáhne řešení prostřednictvím výhrůžek, vulgarismů a vydírání. Takové jednání je nepřijatelné. V případě, že je pro někoho exekuce nadměrnou psychickou zátěží, měl by vyhledat odbornou pomoc. Nasměrovat ho na ni můžeme i v bezplatných poradnách Exekutorské komory,“ komentuje prezident Exekutorské komory ČR Mgr. David Koncz. V obou popisovaných řízeních, v nichž byli dlužníci odsouzeni, byla zachována veškerá procesní práva účastníků řízení a ze strany soudních exekutorů byly respektovány veškeré zákonné mechanismy.
 
 
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.