Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Počet nových exekucí dále narůstá. Bude je mít kdo vymáhat?

Trend neustálého navyšování počtu exekucí pokračuje i v roce 2017. Celkem bylo v prvním pololetí 2017 nařízeno 355 774 nových exekucí, což je o 7 % víc než v předchozím pololetí, a o 3 % víc než v 1. pololetí roku 2016. Nejvíce jich bylo nařízeno v Praze, kde došlo k 17 % nárůstu oproti konci minulého roku. Dále v Ústeckém kraji a kraji Středočeském. Nejméně již tradičně na Zlínsku a Vysočině. V Jihočeském kraji počet nově nařízených exekucí o 2 % klesl.

V porovnání s předcházejícím pololetím došlo k největšímu rozdílu v počtu nově nařízených exekucí v Praze, kde rozdíl činí 17% oproti konci roku 2016. Druhý největší nárůst hlásí kraje Středočeský a Královehradecký. Nejmenší rozdíly v nárůstu nových exekucí sledujeme na Vysočině (kde byl nařízen stejný počet exekucí jako na konci loňského roku), na Liberecku (1 % nárůst), Plzeňsku a Ústecku (2 % nárůst).

Mnohočetné exekuce jsou stále stejně alarmující

Celkový počet běžících exekucí fyzických osob se zvýšil o zhruba 10 000 řízení oproti konci roku 2016, tedy na 4 464 000. Počet osob v exekuci rovněž mírně vzrostl. „Zajímavé je, že povinných fyzických osob je v zásadě stejně, zatímco počet povinných osob právnických osob se zvýšil o 2 000, tedy o 2 %“, komentuje pololetní statistiku vycházející z Centrální evidence exekucí prezidentka EK ČR Pavla Fučíková.

Co se v pololetním porovnání ale nezměnilo, a co jen potvrzuje, že se situace nadále nezlepšuje, jsou tzv. vícečetné exekuce. I v polovině roku 2017 statistiky potvrzují, že 49 % povinných má na sebe vedeno 4 a více exekucí, 17 % dokonce 10 a více exekucí. „To jen potvrzuje to, na co dlouhodobě upozorňujeme, a sice že se vymahatelnost dluhů snižuje. Legislativní vývoj však ukazuje, že změny, které by ji zvýšily, nepřichází. Naopak, vracíme se zpátky,“ dodává Pavla Fučíková.

Exekuce nemá kdo vymáhat

Počet nových exekucí narůstá. Počet exekutorských úřadů, které je mají za stávajících tarifních podmínek vymáhat, naopak klesá a dlouhodobě z tohoto důvodu o práci exekutora není zájem. „Nedávno se EK ČR sice podařilo dva úřady obsadit, ale je to výsledek dlouhého výběrového řízení. Dříve se nám hlásilo hned několik kandidátů, dnes se často přihlásí pouze jeden nebo žádný uchazeč. Také je otázkou času, co tyto reálné komplikace, podstatně snižující vymahatelnost práva dále přinesou. Kolegové jsou dlouhodobě nespokojení, povinností nám přibývá, ty však nejsou vyvažovány odpovídajícím ekonomickým ohodnocením náročné práce soudního exekutora. Za vše mluví nedávné snížení exekučního tarifu, “ připomíná prezidentka.

 

Mgr. Kateřina Zoubková
mediální zástupce Exekutorské komory ČR

PR.Konektor

mobil: +420 731 191 601
e-mail: mluvci@ekcr.cz

 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.