Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Za schvalování trestných činů a podněcování k nim zvažuje EK ČR trestní oznámení

Ve světle včerejšího napadení vykonavatelů v Plzni se v řadě diskuzí pod články informujícími o útoku objevily komentáře z řad veřejnosti, které útok na vykonavatele schvalovaly nebo útočníkům vyjadřovaly sympatie. EK ČR připomíná skutečnost, kterou si často diskutéři a veřejnost obecně neuvědomuje, a sice že veřejné schvalování trestného činu nebo podněcování k němu je trestným činem. V tomto ohledu EK ČR rovněž zvažuje podání trestních oznámení na diskutující, kteří překročili míru únosnosti běžné kritiky a je zde podezření, že se svými vyjádřeními dopustili trestného činu.
Nejen nešťastná událost, ke které došlo včera v Plzni, ale obecně činnost soudních exekutorů je často předmětem nesčetných diskuzí na internetových fórech a sociálních sítích. Činnost soudních exekutorů je dlouhodobě společností vnímána negativně a často je i v tomto světle bezdůvodně prezentována v médiích i některými politiky. V důsledku tohoto naladění pak řada diskutujících nezřídka veřejně prohlašuje, že útok na exekutora je legitimní a vhodný nebo k útokům přímo vybízí.
Je třeba připomenout, že § 365 trestního zákoníku mluví jasně, když stanovuje, že kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Ustanovení § 364 trestního zákoníku pak stanoví, že kdo veřejně podněcuje k trestnému činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
„S takovými komentáři se setkáváme dnes a denně, naše práce prostě není populární a vyvolává často negativní reakce. To ale neznamená, že by měla společnost schvalovat útoky na naše kolegy, kteří vykonávají činnost, kterou na ně přenesl stát. Doposud jsme to spíše přecházeli, ale je na čase připomenout, že takové chování v pořádku není, a že naplňuje znaky trestného činu. Na základě včerejších událostí jsme připraveni podat trestní oznámení na některé diskutéry, kteří vyjadřovali sympatie k útočníkům nebo dokonce vybízeli k opakování útoků,“ uvádí prezidentka EK ČR Pavla Fučíková.
„Nejsme sami, na koho se verbálně útočí, jsou i jiné profese, které jsou občas terčem hanlivých komentářů. Pokud je ale veřejně schvalován násilný útok na příslušníky profese, tady navíc v postavení úředních osob, které musí být ze zákona zvlášť chráněny, nebo je takto k násilí vůči němu nebo dokonce jejich likvidaci vybízeno, jde o trestněprávní skutek. Myslím, že řada diskutujících vůbec neví, čeho se svými příspěvky mohou dopouštět,“ dodává prezidentka EK ČR.
 
 
Mgr. Kateřina Zoubková
mediální zástupce Exekutorské komory ČR
PR.Konektor
mobil: +420 731 191 601
e-mail: mluvci@ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.