Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Půjčku na Vánoce si letos hodlá vzít 13 % lidí, pětina z nich čelila exekuci

Na výdaje spojené s Vánoci si letos hodlá půjčit 13 % Čechů v produktivním věku. Oproti loňským 19 % se jedná o výrazný pokles. Většina těchto občanů si ale na Vánoce půjčuje opakovaně. Pětina z nich dokonce v minulosti čelila exekuci.  Vyplývá to z průzkumu Exekutorské komory ČR, který se uskutečnil v listopadu tohoto roku. Protože jsou Vánoce jedním z období, kdy se lidé zadlužují nejvíce, přichystala Exekutorská komora České republiky seriál adventních dluhových poraden pro veřejnost.
 
„Pozitivním údajem vyplývajícím z průzkumu je velké snížení počtu občanů, kteří si hodlají půjčit na vánoční výdaje. Problém může naopak představovat vysoké procento lidí, kteří se letos plánují zadlužit a zároveň se již v minulosti dostali do exekuce. Mluvíme zde o necelé pětině případů,“ komentovala výsledky průzkumu Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory České republiky. Jak průzkum potvrzuje, 17 % těch občanů, kteří si letos hodlají půjčku vzít, si na Vánoce půjčují opakovaně a již v minulosti čelili exekuci.
 
Co se týče výše půjčky, lidé si nejčastěji chtějí půjčit částky do 10 tisíc korun. Částku vyšší než 10 tisíc si plánuje vzít zhruba čtvrtina respondentů. Zatímco v předchozích letech Češi pro předvánoční půjčky nejvíce využívali klasické banky, zvýšil se nyní počet těch, kteří o půjčku budou žádat i nebankovní společnosti. Tyto společnosti sice často poskytují peníze velmi rychle, sjednané podmínky však mohou být pro občany nevýhodné.  Na rodinu a známé se chystá obrátit 36 % z dotázaných. Svou roli hraje také nejvyšší dokončené vzdělání respondentů. Nejvyšší podíl občanů (41 %), kteří se plánují zadlužit, tvoří lidé se středoškolským vzděláním. Následují lidé s výučním listem, kterých je 36 %. Průzkum ukázal, že muži se zadlužují častěji než ženy (61 %).
 
 „Důrazně nedoporučujeme, aby si lidé, kteří třeba v současné době čelí exekuci, často i mnohočetné, brali další půjčky na zbytné věci. Naopak by měli takovým půjčkám předcházet a co nejdříve splatit současné dluhy, aby se jejich problémy více neprohlubovaly,“ doplňuje viceprezident Vladimír Plášil.
 
Starosti pod stromečkem
„Radost z dárků mohou rychle vystřídat dlouhodobé problémy. Potěšit své nejbližší je přeci možné jiným způsobem než drahým zbožím na úvěr. Lidé by si proto měli rozmyslet, jestli půjčku opravdu potřebují a mají na její splácení dostatečné a stabilní příjmy,“ říká Pavla Fučíková.  Ještě horší variantou je, když si lidé berou půjčku, aby splatili jiný stávající závazek. Dostanou se tak do začarovaného kruhu, ze kterého se jen velmi těžko dostává ven. Nakonec tak mohou skončit i v exekučním řízení.
 
Program bezplatných online poraden
Pro občany, kteří potřebují poradit s exekucí, zřídila Exekutorská komora projekt bezplatných právních poraden. Ty v roce 2014 doplnila také on-line poradna na webových stránkách www.ekcr.cz, kde mohou občané pokládat své dotazy a podněty. S ohledem na blížící se období Vánoc se Exekutorská komora rozhodla posílit provoz oblíbené on-line poradny pro občany. Kromě klasické on-line poradny, která je pro veřejnost otevřena každé úterý do 9 do 12 hodin bude její provoz posílen i na všechny adventní čtvrtky.  Poradna bude přístupná ve dnech 30. listopadu a 7., 14. a 21. prosince, vždy od 9 do 12 hodin. Exekutorská komora vyzývá občany, aby řešili nastalé problémy co nejdříve a aby se v případě potřeby na tuto poradnu obrátili.
 
 
Mgr. Martina Houšková
mediální zástupce Exekutorské komory ČR
PR.Konektor
mobil: +420 731 191 601
e-mail: mluvci@ekcr.cz


 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.