Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Tisková zpráva - Statistiky exekucí za rok 2018

PRAHA (7. března 2019) - Exekutorská komora České republiky seznámila na své tiskové konferenci veřejnost s daty exekucí za rok 2018. Počet nově zahájených exekucí v ČR byl v loňském roce 505 120, což je oproti roku 2017 pokles o 106 445.

„Loni jsem říkal, že v ideálním případě bychom se již brzy mohli dočkat zlomu, kdy začne docházet k postupnému úbytku exekučních řízení. A po údajích z roku 2018 jsem přesvědčen, že se k tomu skutečně blížíme,“ komentuje prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil LL.M. „Očekáváme, že trend klesajícího počtu nových exekucí, ale i celkového počtu exekucí bude v následujícím roce pokračovat. Hlavními faktory jsou vysoká míra zaměstnanosti i nová pravidla pro oddlužení, která začnou být účinná v tomto roce,“ dodává prezident JUDr. Vladimír Plášil LL.M.

Na klesajícím počtu nových exekucí se projevuje několik faktorů. Některé jsou výsledkem legislativních změn, sem patří například změna zákona o spotřebitelském úvěru, změna advokátního tarifu nebo možnost spojování exekucí od roku 2013, nepopiratelný podíl má ekonomická konjunktura posledních let. A v neposlední řadě je za poklesem třeba vidět také pozitivní roli soudních exekutorů.

K největšímu poklesu počtu nových exekucí došlo ve srovnání s rokem 2017 v obvodu krajského soudu v Brně (- 26 %) a městského soudu v Praze (- 25 %). Nejmenší pokles byl naopak zaznamenán v kraji Jihočeském (- 9 %). Ve všech krajích však evidujeme pokles nových exekucí.  Pokles zaznamenaly i dva obvody, které jsou nejvíce postiženy exekucemi, a to Severočeský, a Severomoravský kraj. Oba shodně zaznamenaly pokles nově zahájených exekucí o 13 %. „Klesající trend nově zahájených exekucí je ve všech krajích a okresech. Celkově došlo v České republice k 17 % poklesu nově zahájených exekucí“ doplňuje viceprezident EK ČR, Mgr. Jan Mlynarčík. 

Na úrovní obvodů jednotlivých okresních soudů došlo k nárůstu počtu exekucí pouze v Semilech (+ 3%) a Teplicích (+1%), v ostatních obvodech došlo meziročně k poklesu, z toho nejvíce v obvodu Brno – město (- 33%) a Brno – venkov (- 31%).

Exekutorská komora také v předchozím období sledovala počty vedených exekucí v jednotlivých obvodech okresních soudů v přepočtu na 1 000 obyvatel. V roce 2018 bylo nejvíce exekucí na 1 000 obyvatel vedeno v Ústí nad Labem (121 exekucí, o rok dříve to bylo 155 exekucí), v Teplicích (106) a Chomutově (105). Nejméně vedených exekucí v přepočtu na počet obyvatel bylo zahajováno v obvodech okresních soudů v Brně, Žďáru nad Sázavou a Praha východ.

„I přes pokles celkového počtu exekucí stále zůstává množství exekvovaných obyvatel ČR problémem. Bez modernizace exekučního prostředí ale nelze očekávat rychlé změny. Exekutorská komora ČR i proto dlouhodobě prosazuje místní příslušnost exekutorů, úpravu rostoucích příslušenství dluhu, racionalizaci doručování, jednodušší zastavování exekuce při bezvýslednosti, zjednodušení srážek ze mzdy a další.“ dodává JUDr. Vladimír Plášil LL.M.

Ing. Lenka Desatová
tisková mluvčí

Exekutorské komory ČR
e-mail: mluvci@ekcr.cz
telefon: +420 731 191 601

  

 

© 2009 - 2024 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.