Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Tisková zpráva - Statistiky exekucí za rok 2018

PRAHA (7. března 2019) - Exekutorská komora České republiky seznámila na své tiskové konferenci veřejnost s daty exekucí za rok 2018. Počet nově zahájených exekucí v ČR byl v loňském roce 505 120, což je oproti roku 2017 pokles o 106 445.

„Loni jsem říkal, že v ideálním případě bychom se již brzy mohli dočkat zlomu, kdy začne docházet k postupnému úbytku exekučních řízení. A po údajích z roku 2018 jsem přesvědčen, že se k tomu skutečně blížíme,“ komentuje prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil LL.M. „Očekáváme, že trend klesajícího počtu nových exekucí, ale i celkového počtu exekucí bude v následujícím roce pokračovat. Hlavními faktory jsou vysoká míra zaměstnanosti i nová pravidla pro oddlužení, která začnou být účinná v tomto roce,“ dodává prezident JUDr. Vladimír Plášil LL.M.

Na klesajícím počtu nových exekucí se projevuje několik faktorů. Některé jsou výsledkem legislativních změn, sem patří například změna zákona o spotřebitelském úvěru, změna advokátního tarifu nebo možnost spojování exekucí od roku 2013, nepopiratelný podíl má ekonomická konjunktura posledních let. A v neposlední řadě je za poklesem třeba vidět také pozitivní roli soudních exekutorů.

K největšímu poklesu počtu nových exekucí došlo ve srovnání s rokem 2017 v obvodu krajského soudu v Brně (- 26 %) a městského soudu v Praze (- 25 %). Nejmenší pokles byl naopak zaznamenán v kraji Jihočeském (- 9 %). Ve všech krajích však evidujeme pokles nových exekucí.  Pokles zaznamenaly i dva obvody, které jsou nejvíce postiženy exekucemi, a to Severočeský, a Severomoravský kraj. Oba shodně zaznamenaly pokles nově zahájených exekucí o 13 %. „Klesající trend nově zahájených exekucí je ve všech krajích a okresech. Celkově došlo v České republice k 17 % poklesu nově zahájených exekucí“ doplňuje viceprezident EK ČR, Mgr. Jan Mlynarčík. 

Na úrovní obvodů jednotlivých okresních soudů došlo k nárůstu počtu exekucí pouze v Semilech (+ 3%) a Teplicích (+1%), v ostatních obvodech došlo meziročně k poklesu, z toho nejvíce v obvodu Brno – město (- 33%) a Brno – venkov (- 31%).

Exekutorská komora také v předchozím období sledovala počty vedených exekucí v jednotlivých obvodech okresních soudů v přepočtu na 1 000 obyvatel. V roce 2018 bylo nejvíce exekucí na 1 000 obyvatel vedeno v Ústí nad Labem (121 exekucí, o rok dříve to bylo 155 exekucí), v Teplicích (106) a Chomutově (105). Nejméně vedených exekucí v přepočtu na počet obyvatel bylo zahajováno v obvodech okresních soudů v Brně, Žďáru nad Sázavou a Praha východ.

„I přes pokles celkového počtu exekucí stále zůstává množství exekvovaných obyvatel ČR problémem. Bez modernizace exekučního prostředí ale nelze očekávat rychlé změny. Exekutorská komora ČR i proto dlouhodobě prosazuje místní příslušnost exekutorů, úpravu rostoucích příslušenství dluhu, racionalizaci doručování, jednodušší zastavování exekuce při bezvýslednosti, zjednodušení srážek ze mzdy a další.“ dodává JUDr. Vladimír Plášil LL.M.

Ing. Lenka Desatová
tisková mluvčí

Exekutorské komory ČR
e-mail: mluvci@ekcr.cz
telefon: +420 731 191 601

  

 

© 2009 - 2022 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.