Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Zvyšování nezabavitelného minima

PRAHA (13. srpna 2019) – Premiér Babiš na twitteru oznámil, že hnutí ANO přemýšlí, jak zvýšit částku, která ze zákona zůstává lidem v exekucích. V současné době tuto částku tvoří dvě třetiny součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení v obci do 99 tisíc obyvatel pro jednoho člověka. Letos je to 6428,67 korun plus 1607,17 za každou vyživovanou osobu.

Cesty jsou podle něj dvě. První je navázat nezabavitelnou částku na minimální mzdu (aktuálně 13 350 korun) a počítat ji jako dvě třetiny z ní. Podle výpočtu ANO by tak lidem zůstávalo 8900 korun a částka by rostla spolu s tím, jak by rostla minimální mzda.  Druhou možností je, že by se částka počítala stejně jako doposud, zvýšil by se ale její podíl na součtu životního minima a nákladu na bydlení – ze dvou třetin na tři čtvrtiny, nebo čtyři pětiny. Zde ANO přesný výpočet výsledné částky nezveřejnilo. "Musíme se o tom ještě do detailu pobavit," napsal premiér.

Exekutorská komora ČR v této souvislosti upozorňuje na fakt, že životní minumum je pouze jednou ze složek, z nichž se nezabavitelná částka vypočítává. Spolu s tím, jak rostou náklady na bydlení, zvyšují se i rozhodné normativní náklady na bydlení, a tedy i nezabavitelná částka. Podle výpočtů exekutorské komory se situace dlužníků zlepšuje, a to zejména v letošním roce.

tabulka ve větší velikosti

 

graf ve větší velikosti

 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.