Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Statistiky exekucí za rok 2019: Klesl počet exekucí i povinných

PRAHA (5. března 2020) – V roce 2019 poklesl počet fyzických osob evidovaných v Centrální evidenci exekucí. Zatímco ke konci roku 2018 jich bylo 821 337, nyní se v evidenci nachází 783 053 osob. Počet lidí v exekuci se tedy snížil o 38 284 osob. Proti těmto fyzickým osobám je vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru je tedy na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekučních řízení.

„Loni jsme avizovali, že dojde k postupnému úbytku exekučních řízení. Jak se ukazuje, tak naše prognóza byla správná,“ komentuje prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. „Očekáváme, že klesající trend celkového počtu exekucí i povinných bude pokračovat.“ Meziročně se zvýšil počet skončených exekucí. Zatímco v roce 2018 jich bylo ukončeno 540 000, v roce 2019 to bylo o 5 000 skončených exekucí více. Počet nově zahájených exekučních řízení se nepatrně zvýšil. V roce 2018 napadlo na soudy celkem 505 120 žádostí exekutorů o pověření k vedení exekuce, loni to bylo 506 995. Ne všechny napadlé žádosti však vedly k pověření exekutora k vedení exekuce, část nových exekucí byla spojena do řízení starších. Z celkového počtu exekucí je cca 580 000 exekučních řízení v latentním stavu z důvodu paralelně vedeného insolvenčního řízení. Nárůst latentních řízení souvisí se změnami insolvenčního zákona, ke kterým došlo v minulém roce.

Nárůst počtu exekucí přitom sleduje Exekutorská komora pouze u osob s přesně deseti exekucemi (nárůst o 1 %). U osob s méně než deseti exekucemi i více než deseti exekucemi došlo k poklesu. K největšímu poklesu počtu nových exekucí došlo ve srovnání s rokem 2018 v obvodu Krajského soudu Ústí nad Labem (- 10,6 %) a v obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích (- 8,6 %). K nárůstu počtu exekucí na úrovni krajských soudů pak došlo v obvodu Městského soudu v Praze (+ 23,7 %) a v obvodu Krajského soudu v Praze (+ 6,4 %). Exekutorská komora ČR také v předchozím období sledovala počty vedených exekucí v jednotlivých obvodech okresních soudů v přepočtu na 1 000 obyvatel. V roce 2019 bylo nejvíce exekucí na 1 000 obyvatel vedeno v Ústí nad Labem (126 exekucí), v Mostě (87) a Sokolově (87). Nejméně vedených exekucí v přepočtu na počet obyvatel bylo zahájeno v obvodech okresních soudů Brno-venkov, Žďár nad Sázavou a Blansko.

„I přes pokles celkového počtu exekucí stále zůstává množství a zejména struktura exekvovaných obyvatel ČR problémem. Bez modernizace exekučního prostředí ale nelze očekávat rychlé změny. Exekutorská komora ČR i proto dlouhodobě prosazuje místní příslušnost exekutorů, úpravu rostoucích příslušenství dluhu, racionalizaci doručování, jednodušší zastavování exekuce při bezvýslednosti, zjednodušení srážek ze mzdy a další,“ dodává prezident Komory Vladimír Plášil. Tyto základní vize prezident EK ČR Vladimír Plášil a viceprezident EK ČR Jan Mlynarčík znovu prezentovali na dnešní pracovní schůzce s premiérem Andrejem Babišem a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou.

Grafika statistiky 2019

 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.