Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Statistiky exekucí za rok 2019: Klesl počet exekucí i povinných

PRAHA (5. března 2020) – V roce 2019 poklesl počet fyzických osob evidovaných v Centrální evidenci exekucí. Zatímco ke konci roku 2018 jich bylo 821 337, nyní se v evidenci nachází 783 053 osob. Počet lidí v exekuci se tedy snížil o 38 284 osob. Proti těmto fyzickým osobám je vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru je tedy na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekučních řízení.

„Loni jsme avizovali, že dojde k postupnému úbytku exekučních řízení. Jak se ukazuje, tak naše prognóza byla správná,“ komentuje prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. „Očekáváme, že klesající trend celkového počtu exekucí i povinných bude pokračovat.“ Meziročně se zvýšil počet skončených exekucí. Zatímco v roce 2018 jich bylo ukončeno 540 000, v roce 2019 to bylo o 5 000 skončených exekucí více. Počet nově zahájených exekučních řízení se nepatrně zvýšil. V roce 2018 napadlo na soudy celkem 505 120 žádostí exekutorů o pověření k vedení exekuce, loni to bylo 506 995. Ne všechny napadlé žádosti však vedly k pověření exekutora k vedení exekuce, část nových exekucí byla spojena do řízení starších. Z celkového počtu exekucí je cca 580 000 exekučních řízení v latentním stavu z důvodu paralelně vedeného insolvenčního řízení. Nárůst latentních řízení souvisí se změnami insolvenčního zákona, ke kterým došlo v minulém roce.

Nárůst počtu exekucí přitom sleduje Exekutorská komora pouze u osob s přesně deseti exekucemi (nárůst o 1 %). U osob s méně než deseti exekucemi i více než deseti exekucemi došlo k poklesu. K největšímu poklesu počtu nových exekucí došlo ve srovnání s rokem 2018 v obvodu Krajského soudu Ústí nad Labem (- 10,6 %) a v obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích (- 8,6 %). K nárůstu počtu exekucí na úrovni krajských soudů pak došlo v obvodu Městského soudu v Praze (+ 23,7 %) a v obvodu Krajského soudu v Praze (+ 6,4 %). Exekutorská komora ČR také v předchozím období sledovala počty vedených exekucí v jednotlivých obvodech okresních soudů v přepočtu na 1 000 obyvatel. V roce 2019 bylo nejvíce exekucí na 1 000 obyvatel vedeno v Ústí nad Labem (126 exekucí), v Mostě (87) a Sokolově (87). Nejméně vedených exekucí v přepočtu na počet obyvatel bylo zahájeno v obvodech okresních soudů Brno-venkov, Žďár nad Sázavou a Blansko.

„I přes pokles celkového počtu exekucí stále zůstává množství a zejména struktura exekvovaných obyvatel ČR problémem. Bez modernizace exekučního prostředí ale nelze očekávat rychlé změny. Exekutorská komora ČR i proto dlouhodobě prosazuje místní příslušnost exekutorů, úpravu rostoucích příslušenství dluhu, racionalizaci doručování, jednodušší zastavování exekuce při bezvýslednosti, zjednodušení srážek ze mzdy a další,“ dodává prezident Komory Vladimír Plášil. Tyto základní vize prezident EK ČR Vladimír Plášil a viceprezident EK ČR Jan Mlynarčík znovu prezentovali na dnešní pracovní schůzce s premiérem Andrejem Babišem a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou.

Grafika statistiky 2019

 

© 2009 - 2022 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.