Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

EK ČR: Prohlášení prezidenta EK ČR Jana Mlynarčíka k reakcím ohledně zveřejnění dat k ML

Exekutorská komora ČR zveřejnila statistiky k milostivému létu. Naše data mohou být pro strůjce milostivého léta překvapivá. I nás překvapila. Soudní exekutoři se snažili vyhovět obrovskému tlaku na jejich zveřejnění. Konečně jejich aktuální poskytnutí si vyžádalo Ministerstvo spravedlnosti, které je 31. 3. 2022 zveřejnilo ve své tiskové zprávě. Exekutorská komora proto reagovala rovněž aktuálními čísly. Zdůrazňujeme, že k celému milostivému létu  jsme se postavili jako profesionálové. Exekuce jsme v odůvodněných případech zastavovali, data jsme dodali.

Podle našich odhadů se počet uzavřených exekučních řízení ještě patrně zvýší, nelze však očekávat, že řádově. Někteří zákonodárci a také zástupci neziskovek nám opakovaně připisují snahu „znehodnocovat“ ML. To považuji za nefér. My musíme postupovat podle platných předpisů.

Zastavování exekucí je náročný proces, který zabere hodně času a není na místě práci soudních exekutorů jakkoliv zpochybňovat. Konečně - toto je v rozporu s daty, která zveřejnili někteří veřejnoprávní věřitelé, např. Město Plzeň, ale i řada dalších subjektů, kteří obeslali všechny dlužníky s upozorněním na akci Milostivé léto, a i v těchto případech reagoval pouze zlomek dlužníků. I s ohledem na tyto výstupy lze těžko hovořit o jakési obstrukci ze strany soudních exekutorů.

Přiznám se, že to co ve čtvrtek 31. 3.2022 zaznělo od poslanců Marka Výborného a Patrika Nachera na adresu soudních exekutorů,  mě šokovalo. Cituji:,,Debata o tom odměňování v duchu té dnešní tiskové zprávy (exekutorské komory) a té prezentace u mě zanechává určitou pachuť," podotkl Nacher. Uvedl, že přístup komory ho zklamal. Znovu opakuji, že EK ČR pouze zveřejnila data, která po ní žádali sami zákonodárci. Nerozumím tomu, jak dosavadní výsledky Milostivého léta souvisí s jednáními o dalším opakování Milostivého léta. Upřímně, byli jsme to my, kdo navrhoval vyčkat na vyhodnocení výsledků a pak řešit případné opakování. Bohužel se tak nestalo a opakování bylo požadováno, aniž byla známa jakákoliv čísla.

Pokud jde o náklady, tak otevřeně říkám, že 750 Kč + DPH, a dokonce ani 1500 Kč + DPH nepokryje soudnímu exekutorovi náklady na vydání usnesení o zastavení exekuce a osvobození. Natož pak náklady na administraci celého procesu ML nebo několikaleté vedení dotčených exekucí. V tomto ohledu poslední dobou zapadlo, že stát v rámci ML odpouští příslušenství dluhů jenom u exekucí vedených soudními exekutory – u svých vymáhacích řízení (výkon rozhodnutí soudem, daňové exekuce, správní exekuce) si však příslušenství pohledávek ponechal.

Věřím, že při úvahách o vyhodnocování nebo opakování akcí typu ML nakonec převáží zodpovědný a racionální přístup.

 

Mgr. Jan Mlynarčík

prezident EK ČR

 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.