Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

EK ČR: V Česku ubylo lidí s exekucemi, méně je i nezletilých dlužníků

Méně lidí s exekucemi  - to ukazují  statistiky Exekutorské komory za rok 2021. Snížil se také počet nezletilých dlužníků. Zároveň  ale přibylo lidí, kteří mají vícečetné exekuce.   

Z Centrální evidence exekucí ubylo v roce 2021 přes 21 tisíc lidí a počet povinných v exekuci byl 698.028  (2020 – 719.503). Data EK ČR potvrdila setrvalý trend poklesu počtu povinných. Průměrný věk českého dlužníka je zhruba 46 let a má 6,37 exekuce. Lidí s více exekucemi ale přibývá. Podle prezidenta EK ČR Jana Mlynarčíka by mohlo situaci zlepšit  zakotvení soudního exekutora coby administrátora oddlužení fyzických osob. „Soudní exekutor by totiž mohl  efektivně a rychle překlopit probíhající exekuce do insolvenčního řízení a vyřešit situaci dlužníka rychleji.“

Počet exekucí v roce 2021 se ve srovnání s předcházejícím rokem mírně navýšil na 4.426.812, a to o přibližně 5.000.  „Jednoznačně se do toho promítla epidemie onemocnění COVID-19 a související protiepidemická opatření. V roce 2020 jsme nemohli provádět exekuce všemi způsoby,  řádně je ukončovat, spousta jich zůstala takzvaně „zaparkovaná“. Do pohybu se mohly dát až po skončení moratorií,“ dodává viceprezident EK ČR Martin Tunkl.

Data dále ukázala, že poklesl počet nezletilých v exekuci, a to o 30 procent. Zatímco v roce 2020 jich bylo 2.284, loni už jen 1.574. „Pro soudní exekutory jsou tyto kauzy morálně náročné a nechtějí je vést, odmítnout je ale nemůžou,vysvětluje členka prezidia EK ČR Vendula Flajšhansová. „Pozitivně se projevuje také aktivita některých věřitelů, kteří netrvají na vymáhání těchto pohledávek, a dále pomohly také  legislativní změny.“

Nejzadluženějšími kraji v ČR jsou Karlovarský, Ústecký a Liberecký, nejméně dluhů mají lidé v Kraji Vysočina, na Zlínsku a na Pardubicku.

Tiskové oddělení Exekutorské komory ČR
E-mail: mluvci@ekcr.cz

Telefon: +420 731 191 601

 

 

 

 

 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.