Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

EK ČR: O druhé milostivé léto byl podstatně menší zájem

Nižší zájem dlužníků a s tím související i menší počet  žádostí o druhé kolo tzv. milostivého léta - to jsou podle předběžných odhadů Exekutorské komory ČR  výsledky právě končící oddlužovací akce (1. 9. – 30. 11. 2022). Mezi nejčastější problémy patřilo především to, že se i tentokrát o ML ucházeli lidé, kteří na něj neměli nárok, např. nedlužili veřejnoprávnímu subjektu.

Dlužníci se také často zapomínali identifikovat především při korespondenci prostřednictvím e-mailu a v neposlední řadě se objevily i případy, kdy si stáhli špatný formulář a žádali vlastně o ML 1. Menší zájem podle prezidenta EK ČR Jana Mlynarčíka může souviset mimo jiné s tím, že se druhé milostivé léto opakovalo krátce po skončení prvního. „Ti, kteří se oddlužit chtěli a mohli, využili podle mého názoru už to první kolo, opakování mířilo na stejnou skupinu. Těch aktivních dlužníků jednoduše bylo méně, protože se o řešení své dluhové situace postarali během ML 1.“

Pro exekutorské úřady i tak ale opakování ML představovalo hlavně práci navíc, soudní exekutoři i jejich zaměstnanci nicméně museli vyšší administrativní zátěž zvládnout. Oproti prvnímu kolu se sice odměna soudních exekutorů zvýšila, nicméně ani tak se ani zdaleka  neblíží platnému exekutorskému tarifu. „ Pro naše úřady je to velmi nevýhodné, i když to navýšení jsme samozřejmě uvítali. Jen připomínám, že i soudní exekutoři se musí vyrovnat s rostoucími cenami energií, inflací i požadavky zaměstnanců na navýšení platů,“ doplňuje Jan Mlynarčík.

Přesná čísla k ML 2 bude mít Exekutorská komora k dispozici nejpozději na začátku března 2023.


Praha, 30. listopadu 2022

Exekutorská komora ČR
mluvci@ekcr.cz
tel: 731 191 601