Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Falešných exekutorů přibývá – technika je různá (18.10.2012)

Praha, 18. října 2012 (EK ČR) – Falešných exekutorů přibývá. Jen v poslední době jsme narazili na další dva. Charakteristika jejich podvodné činnosti je však odlišná.
 
Na Exekutorskou komoru se obrátila paní Anna z Karviné. Stěžovala si na chování vykonavatele soudního exekutora JUDr. Jiřího Fišera. Po zevrubném prozkoumání situace jsme zjistili, že soudní exekutor za paní Annou žádného zaměstnance neposlal a že soupis movitých věcí neprováděl.
 
Vyšlo najevo, že muž, jenž oslovil paní Annu, je falešný vykonavatel. Prokazoval se obecnou vizitkou exekutorského úřadu Nový Jičín a vyhrožoval paní Anně jménem exekutora JUDr. Fišera. Ve skutečnosti se jednalo jistého muže z nedaleké vesnice, který nemá s žádným exekutorským úřadem nic společného. Z veřejných rejstříků se dozvěděl, že paní Anna má dluhy a rozhodl se vylákat z ní finanční prostředky. Ačkoliv se paní Anna zalekla, žádné peníze falešnému vykonavateli nevydala a ihned kontaktovala příslušný exekutorský úřad. JUDr. Fišer se cítí jednáním podvodníka poškozen. Zvažuje proto podání trestního oznámení a současně si dovoluje varovat veřejnost před podobnými praktikami různých vymahačů či zaměstnanců inkasních agentur.
 
Druhý případ falešného exekutora je rafinovanější. Dotyčný si vymyslel exekuci od začátku do konce, v omyl uvedl jak dlužníka, tak věřitele a dopustil se několika závažných provinění. Jedním z nich je zfalšování úřední listiny, konkrétně exekuční vyúčtování.
 
Pan Luboš z Chomutova se rozhodl vymáhat svou pohledávku prostřednictvím soudního exekutora. Ve své nevědomosti se však obrátil na vymahače, kteří natolik šikovně operovali s pojmem „exekuce“, že se pan Luboš domníval, že komunikuje s exekutorským úřadem. Po čase mu bylo divné, že exekutor ničeho nevymohl, byť měl zprávy o tom, že dlužník Josef část peněz zaplatil. Obrátil se proto s žádostí o informace na exekutorský úřad, o němž si myslel, že je provedením exekuce pověřen.
 
K překvapení pana Luboše však exekutorský úřad Praha 5 nevede žádnou exekuci proti panu Josefovi. Žádný soud ji nikdy nenařídil. Vyšlo najevo, že Luboš do té doby nekomunikoval s pravým soudním exekutorem a že „naletěl“ podvodníkům. Ti neváhali vystavovat falešné úřední dokumenty, fiktivně je podepisovat jménem reálně existujícího exekutorského úřadu opatřovat je falešným kulatým razítkem apod. Například takto vystavené exekuční vyúčtování je zjevným padělkem, který vykazuje mnoho faktických vad.
 
Vzhledem k tomu, že existuje podezření, že neznámí vymahači simulují provádění exekuce a vystavují falešné doklady, podal exekutorský úřad v této věci trestní oznámení kvůli padělání a pozměňování veřejné listiny ve smyslu ustanovení § 348, případně trestného činu podvodu ve smyslu ustanovení § 324 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku.
 
Více o rozdílu mezi soudním exekutorem, vymahačem a falešným exekutorem čtete zde.
 
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR – www.ekcr.cz
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.