Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Exekutorská komora varuje před zadlužováním před Vánocemi (20.12.2012)

Praha, 20. prosince 2012 (EK ČR) – Vánoce bývají obdobím, kdy si mnoho lidí půjčuje peníze na drahé dárky. Podlehnou nebankovním půjčkám, které pak nejsou schopni splácet. Dostávají se tak do finančních problémů. Exekutorská komora ČR proto varuje před tímto neuváženým zadlužováním.
 

 

 „Lidé si půjčí před Vánocemi na dárky a věří, že po Novém roce vše splatí tak, jak mají. Radost pod stromečkem však brzy vystřídají závažné finanční starosti. Půjčku totiž není z čeho splácet, úroky rychle rostou. Taková půjčka přitom byla zbytečná,“ vysvětluje viceprezident Exekutorské komory ČR David Koncz. Ten např. minulý týden přednášel na podobné téma v Aši klientkám tamního Domova sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni. „Maminky svou situaci většinou popisovaly tak, že mají více půjček, které nejsou s to splácet. Bývalý partner jim neposílá výživné na děti. Žijí z minima. Přesto řada z nich v tu chvíli přemýšlela nad tím, že by svým příbuzným a známým chtěla pořídit něco hodnotnějšího pod stromeček. Vždy je ale třeba myslet dopředu a vše důkladně zvážit. Dárek ano, ale ne za každou cenu, ne za cenu nevýhodné půjčky, která vám pak vezme klidné spaní,“ dodává David Koncz.
 
Neřešená předvánoční půjčka dohání dlužníky až nějaký čas po Vánocích. Právě po Novém roce zaznamenávají bezplatné právní poradny Exekutorské komory zvýšený zájem lidí o pomoc se zadlužováním. V období března se nápor klientů zvyšuje dokonce až o 20 procent. V takovém případě dlužníkům radíme, ať komunikují s věřitelem, popíšou mu svoji situaci a snaží se domluvit na splátkovém kalendáři. Možností je řada, ovšem základem je komunikace a přebírání korespondence.
 
„V žádném případě nemá smysl na Vánoce utrácet a za týden lkát, že není z čeho splácet. Vánoce by neměly být obdobím, které nám zkomplikuje následující rok. A rozhodně by neměly být obdobím, které přispěje k růstu počtu exekucí. Loni jich soudy nařídily 936.000. Za letošní rok očekáváme zhruba stejné číslo a doufám, že nákupy vánočních dárků budou nejméně často příčinou následného exekučního řízení,“ říká Mgr. Ing. Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR.
 
Základní rady prezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška:
 
1. Nenakupujte drahé vánoční dárky, pokud na ně nemáte. (Více o iracionálním zadlužování zde.)
2. Pokud se rozhodnete koupit dárek na půjčku, dobře zvažte výběr poskytovatele úvěru.
3. Před podpisem úvěrové smlouvy si přečtěte všechny podmínky, zajímejte se o výši úroků atp.
4. Nebudete-li schopni úvěr splácet, komunikujte s věřitelem. Snažte se mu vysvětlit svou situaci.
5. Jestli situace dospěje do té fáze, že vás věřitel zažaluje, reagujte na rozhodnutí soudu z nalézacího řízení. Snažte se zaplatit ve lhůtě, kterou vám určil soud.
6. Nezvládnete-li zaplatit v soudem stanovené lhůtě, může proti vám soud na návrh věřitele zahájit exekuci. I v tomto případě je třeba dbát na to, abyste měli zajištěné doručování na adresu, kde se skutečně zdržujete.
7. Poslední šanci k „dobrovolnému“ zaplacení dluhu máte ještě na začátku exekuce. Po doručení výzvy k dobrovolnému plnění běží 15denní lhůta, v níž je odměna exekutora snížena o 50 %.
 
Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.