Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

Exekutorská komora ČR varuje před falešnými exekucemi (25.08.2014, 10:20)

Praha, 25. srpna 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před novou vlnou podvodných e-mailových zpráv, kterou jsme zaznamenali dnes po deváté hodině dopoledne. S podnětem se na Exekutorskou komoru ČR coby dohledový orgán nad činností soudních exekutorů obrátily stovky lidí.

E-mailová sdělení vyzývají k úhradě neexistujících dluhů. Stejně jako v předchozí vlně z července jsou e-maily rozesílány pod hlavičkou exekutorských úřadů, jsou však smyšlené a obsahují řadu chyb. Popisovaná podvodná sdělení jsou závadná v tom, že obsahují např. chybnou lhůtu k dobrovolnému plnění, špatné adresy a IČ či vadné označení exekučních titulů. Podepsána jsou různými osobami, z nichž žádný není zaměstnancem soudních exekutorů. Také čísla účtů obsažená ve výzvě jsou fiktivní, všechny mají tutéž strukturu, která nicméně neodpovídá standardně používaným formátům. Cílem tohoto útoku tedy dle všeho je infikovat počítače adresátů a peněžní prostředky uživatelů „vysát“ skrze internetové bankovnictví.

Soudní exekutor zásadně neposílá exekuční příkazy e-mailem (ledaže o to účastník řízení požádá). Pokud by byl exekuční příkaz na vyžádání účastníkem řízení zaslán prostřednictvím e-mailu, byl by ve formátu pdf a samotný e-mail by byl podepsán uznávaným elektronickým podpisem.

Vyzýváme veřejnost, aby nehradila žádné prostředky na tyto účty a aby se zdržela otevírání přiložených zazipovaných souborů.

Informace shromažďujeme a veřejnost budeme průběžně informovat. Adresáti podvodných e-mailů se v případě jakékoliv žádosti o pomoc mohou obrátit na Exekutorskou komoru ČR (www.ekcr.cz).

Technické podrobnosti viz http://blog.avast.com/cs/2014/07/17/falesny-exekucni-prikaz-ohrozuje-uzivatele-ceskych-bank-2/.

Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz

 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.