Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

4. Kdo je věřitel?

O exekucích se toho namluví spoustu, ale co jsou mýty a co fakta? Exekutorská komora se rozhodla udělat v tom pořádek a nabízí vám webový projekt Exekutoři radí! V tomto článku vám vysvětlíme, kdo je věřitel.
 
Dlužník, neboli povinný, je ten, kdo má závazek, který neuhradil, ten, kdo se ocitl v exekuci, protože neuposlechl rozhodnutí soudu. Věřitel je druhou stranou mince. Je to ten, kdo má pohledávku za někým, ten, kdo se nemůže domoci svého práva a ztrácí naději, že své peníze ještě někdy uvidí. Věřiteli se říká „oprávněný“.
 
Věřitelem však nemusí být jen banka, velká firma nebo stát. „Tohle je tradiční mýtus. Věřitelem může být i matka, která vymáhá výživné, senior, který půjčil své celoživotní úspory známému apod.,“ vysvětluje Michal Rudý, člen prezidia Exekutorské komory.
 
Připomeňme si, že o zahájení exekuce rozhoduje soud, a to na návrh věřitele. Věřitel musí absolvovat dvě soudní kolečka. V tzv.nalézacím řízení mu soud přizná nárok na dlužnou částku a dlužníkovi určí, do kdy má být zaplacena. Pokud se tak nestane, v dalším řízení soud rozhodne o nařízení exekuce. „Pro věřitele je to levná záležitost, náklady exekuce hradí dlužník, včetně výdajů, které má věřitel se svým advokátem,“ upřesňuje Michal Rudý.
 
Vymahatelnost se přitom pohybuje kolem 40 %. Zbývající část nařízených exekucí je ukončena, zpravidla proto, že dlužník nemá žádný majetek podléhající exekuci.
 
Pokud někomu chcete půjčit peníze, nezapomeňte na základní rady:
-        Předem si dotyčného prověřte. V Centrální evidenci exekucí zjistíte, jestli zrovna nečelí exekuci.
-        Sepište smlouvu o poskytnutí půjčky. Budete tak kryti do budoucna.
-        V momentě, kdy dlužník nereaguje na vaše výzvy k zaplacení, utíká před vámi a nekomunikuje, neváhejte a požádejte o pomoc advokáta.
 
Podrobnosti o tomto tématu naleznete také na webových stránkách Českého rozhlasu Region v rubrice Vyznejte se v exekucích (http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2711650). Pokud sháníte podrobnější informace, přečtěte si další články v sekci Exekutoři radí, případně se na nás obraťte s konkrétním problémem.
 
 
 
 
 
 
© 2009 - 2012 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.
Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce. V případě zájmu o přebírání dat Exekutorské komory České republiky kontaktuje tiskovou mluvčí.
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.