Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

5. Kdo je soudní exekutor?

Soudní exekutor – to je zřejmě nejvíce démonizovaná postava v Česku. Exekutorská komora se vám však pokusí vysvětlit, že exekutora není třeba se bát a že rozhodně nemá smysl před ním utíkat. Jak sebrat rozum do hrsti a jak rozlišit pravého soudního exekutora od toho falešného? Exekutoři radí!
 
Bere lidem peníze, někdy i televize a další zařízení, v krajním případě i střechu nad hlavou – s touhle činností máme spojené  soudní exekutory. Ale přisuzujeme jim i další znaky, některé zcela mylně. Tak třeba:
 
- Říká se, že soudní exekutor exekutor je podnikatel – „Částečně je to pravda, ale  v první řadě je soudní exekutor podle zákona úřední osobou, tedy orgánem veřejné moci, kterou exekuční a další činností pověřil stát. Druhou stránkou věci je, že si na provoz svého úřadu musí vydělat sám. Tím se liší například od soudních vykonavatelů, zaměstnaných u okresních soudů, vykonavatelů finančních úřadů a celních úřadů, kteří jsou v plném pracovním poměru (u příslušníků Celní správy ve služebním poměru) ke svým zaměstnavatelům a za svou činnost pobírají plat," vysvětluje člen prezidia Exekutorské komory Vladimír Plášil.
 
- Praví se, že  soudní exekutor je vymahač – „Kdepak, nepleťte si soudní exekutory s inkasními agenturami a soukromými vymahači. Tyhle firmy nemají pražádnou pravomoc postihovat váš majetek. Nejsou regulováni žádným zákonem, nepodléhají žádnému dohledu. Raději jim nic neplaťte a pozor si dejte i na falešné exekutory,“ radí Vladimír Plášil.
 
V Česku aktuálně funguje 150 soudních exekutorů. Působnost mají celorepublikovou. Záleží na věřiteli, kterého z nich si vybere.
 
A co dalšího je dobré vědět? Soudní exekutor musí  být státním občanem České republiky, musí mít úplné právnické vzdělání magisterského studijního programu, za sebou má tříletou exekutorskou praxi a  odbornou exekutorskou zkoušku. Aby mohl být jmenován do uvolněného exekutorského úřadu, musí úspěšně projít výběrovým řízením, včetně psychotestů. Teprve poté může být do své funkce  jmenován ministrem spravedlnosti. Soudní exekutor musí být nezávislý, bezúhonný, musí ctít veškeré zákony a mimo jiné je vázán povinností mlčenlivosti.
 
Máte k tomuto tématu doplňující otázky? Napište nám! Poslechnout si také můžete rubriku Vyznejte se v exekucích, pořad Českého rozhlasu Region, střední Čechy (http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2711651). A máte-li konkrétní dotaz, lze se obrátit na bezplatné poradny Exekutorské komory. Fungují v Praze, Plzni a Brně. Využít však můžete i jednoduchého on-line podání skrze elektronický formulář.
 
 
 
 
 
© 2009 - 2012 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.
Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce. V případě zájmu o přebírání dat Exekutorské komory České republiky kontaktuje tiskovou mluvčí.
 

© 2009 - 2024 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.