Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

3. Kdo je dlužník?

Jen loni soudy nařídily 936.000 exekucí. Dlužníků přibývá a přibývá i těch, kteří na sobě mají více exekucí. Problém ale začíná mnohem dřív – u jízdy na černo v MHD, u nevýhodného úvěru, nehrazení výživného na dítě, v neobezřetném nákupu drahých spotřebičů nebo dovolených. Možná byste se divili, kde všude. Zkušenosti s tím má i viceprezident Exekutorské komory David Koncz: „Do našich bezplatných poraden chodí např. senioři, kteří si na předváděcí akci koupili drahé hrnce, které ve skutečnosti ani nepotřebovali, problémem jsou i mladí lidé, kteří neumějí šetrně zacházet s penězi, případně podceňují drobné porušování pravidel.“
 
Exekuce má jako každé jiné řízení dvě strany. Na jedné tedy stojí dlužník a na druhé věřitel. O tom, kdo je dlužník a kolik má zaplatit, rozhoduje soud v tzv. nalézacím řízení. „Jestliže dlužník ignoruje soudní rozhodnutí, vystavuje se riziku, že jeho majetek bude postihován v exekuci,“ doplňuje David Koncz.
 
Dlužník, v exekuční terminologii také „povinný“, dobrovolně nesplnil to, co mu soud uložil a tento nevyslyšený rozsudek se stává tzv. exekučním titulem – podkladem k tomu, aby věřitel nechal nařídit exekuci. „Exekuce je ale až konec celého řetězu, problém vzniká jinde, obvykle pramení z lehkovážnosti,“ upozorňuje viceprezident Exekutorské komory.
 
Pokud si tedy sjednáváte úvěr, podrobně si pročtěte smlouvu nebo se poraďte s odborníkem. Nevytloukejte klín klínem – tzn. neberte si nevýhodnou půjčku jen proto, abyste splatili tu předchozí. Pokud dostanete pokutu, zaplaťte ji hned. A nevyhýbejte se ani zdravotnickým poplatkům. Jde sice o třicet korun, ale i to je v součtu pacientů pro nemocnice hodně, a proto podávají návrhy na exekuce.
 
Zajímá vás exekuční problematika? Poslechněte si i rubriku Českého rozhlasu Region, střední Čechy, s názvem Vyznejte se v exekucích (http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2711649). Nalistujte si také další témata naší webové poradny nebo nám položte dotaz.
 

 

 

 
 
© 2009 - 2012 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.
Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce. V případě zájmu o přebírání dat Exekutorské komory České republiky kontaktuje tiskovou mluvčí.
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.