Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

19. Srážky ze mzdy

Srážky ze mzdy jsou způsobem provedení exekuce, který je založen na přikázání části mzdy a jiného příjmu dlužníka, jež je sražena z jeho mzdy zaměstnavatelem či jiným plátcem mzdy za účelem úhrady dluhu.
 
Je-li rozhodnuto o provedení exekuce srážkami ze mzdy či jiných příjmů dlužníka, je plátce mzdy povinen provádět srážky až do celkové výše vymáhané částky. Plátce mzdy také nese odpovědnost za správný výpočet srážky a její převedení na účet soudního exekutora. Správný výpočet si lze orientačně ověřit díky speciální kalkulačce Exekutorské komory.
 
Plátce mzdy je tzv. poddlužníkem. Pokud neplní povinnosti stanovené v exekučním příkazu, může na něj věřitel podat poddlužnickou žalobu a žádat částky, které zaměstnavatel neprovedl, ačkoliv k tomu byl povinen, přímo po tomto zaměstnavateli.
 
Letos činí nezabavitelná částka 5.841,33 K­č. Na každou osobu, které dlužník musí poskytovat výživné, se uplatní čtvrtina z hodnoty nezabavitelné částky (1.460,33 Kč). Částka, nad kterou se srazí veškerý zbytek mzdy, je stanovena na 8.762 Kč.
 
Exekuci nepodléhají:
- dávky pomoci v hmotné nouzi
- jednorázové dávky sociální podpory
- příspěvek na bydlení
- dávky sociální péče
 
 
Exekuci podléhají jen částečně:
- mzda
- důchod
- nemocenská
- peněžitá pomoc v mateřství
- dávky státní podpory nevyplácené jednorázově (přídavek na dítě, rodičovský příspěvek aj.)
- odstupné, podpora v nezaměstnanosti a jiné
 
Orientační výpočet výše srážky ze mzdy si můžete vypočítat na webových stránkách Exekutorské komory. Obsahuje i kalkulačku srážek ze mzdy. Nejenom třetí osoby, ale i zaměstnanci, proti nimž soud nařídil exekuci, se tak dozvědí, kolik jim zaměstnavatel bude měsíčně srážet z platu. Po zadání základních kritérií bude patrné, jak vysoká je celková nezabavitelná částka a kolik činí srážky.
 
 
Trápí Vás srážky ze mzdy? O problému se dozvíte víc i díky pořadu Českého rozhlasu Region: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2729182.
 
 
 
 
 
© 2009 - 2012 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.
Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce. V případě zájmu o přebírání dat Exekutorské komory České republiky kontaktuje tiskovou mluvčí.
 

© 2009 - 2022 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.