Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube

25. Iracionální zadlužování a nevýhodné úvěrové smlouvy

Zadlužujeme se z nejrůznějších důvodů. Těmi nejméně vhodnými a ve výsledku nejvíce bolestivými jsou však iracionální důvody, tzn. půjčky na dovolené, na dárky, na novou plazmovou televizi apod.
 
Naopak pod racionálním zadlužováním si představujeme půjčky, které jsou použity na generování zisku. Jde u půjčky, které si vezmeme s tím, že tyto peníze bude financovat do oblasti, jež ho v budoucnu zajistí. Typicky se jedná o půjčky na bydlení přiměřené jeho možnostem placení či o půjčky sjednané za účelem investice do podnikání, chodu firmy, nákupu zboží, jehož hodnota se bude zvyšovat apod.
 
Řada lidí se však zadlužuje iracionálně a stejným způsobem přistupuje i k výběru poskytovatele půjčky a k podpisu úvěrových smluv. Pokud potřebujeme půjčit peníze, měli bychom se obracet na renomované a akreditované instituce a předem bychom se měli seznámit s podmínkami úvěrové smlouvy. Zaměřit bychom se měli zejména na výši úroků, úroků z prodlení, poplatků za poskytnutí úvěru (administraci), poplatky za posouzení možností poskytnutí úvěru, na výši splátek, na výši půjčky v případě řádného nebo předčasného splacení, na výši nákladů, které nám budou naúčtovány při nezaplacení jedné splátky, na veškeré sankce, jež plynou z neplnění podmínek, a na výskyt rozhodčí doložky.
 
Rizikem jsou zejména smlouvy uzavřené s nebankovními institucemi za nejasných podmínek, přičemž překládaná smlouva bývá nesrozumitelná. Někdy též bývá uváděno, že si všechny smlouvy ponechá pouze věřitel… Obdobná rizika se též týkají nákupů na splátky.
 
Je také rozdíl mezi zadlužením a předlužením. Není ostuda mít dluh, rizikem je však ignorování svých závazků vůči věřiteli, následně i nezájem vůči rozhodnutí soudů či soudních exekutorů.
 
 
O nerozumném zadlužování hovořil v pořadu Českého rozhlasu Region prezident Exekutorské komory Jiří Prošek: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2738053.
 
 
 
 
 
© 2009 - 2012 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.
Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce. V případě zájmu o přebírání dat Exekutorské komory České republiky kontaktuje tiskovou mluvčí.
 

© 2009 - 2023 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.