Prohlášení prezidenta EK ČR ke konci Milostivého léta 2

Další kolo tzv. Milostivého léta skončilo a Exekutorská komora bohužel opět čelí tvrzením, že jednou z příčin viditelného neúspěchu jsou samotní exekutoři. Pravdou však je, že soudní exekutoři přistupovali k celé akci tak, jak jim ukládal zákon, dodržovali stanovené lhůty a ke všem účastníkům přistupovali s maximální vstřícností. Z jistého neúspěchu tedy nelze vinit soudní exekutory, ale především mizivý zájem samotných dlužníků.

Exekutorská komora byla vždy -  jako zástupce etablované právnické profese - připravena poskytovat nejen zákonodárcům své zkušenosti, odbornost svých právníků i jednotlivých členů. Tak tomu bylo i v případě Milostivého léta, které mělo pomoci lidem s vícečetnými dluhy u veřejnoprávních subjektů. To, že řada z návrhů a připomínek Komory nebyla akceptována, nelze v žádném případě přičítat k tíži soudním exekutorům.

Exekutorská komora rovněž zaznamenala výtky, že není schopna k Milostivému létu poskytnout patřičné statistické údaje. Řada soudních exekutorů ještě v těchto dnech zastavuje exekuce, kterých se tato oddlužovací akce týká, a proto zatím nelze poskytnout konečná čísla. Jak už EK ČR uvedla, konečná čísla budou k dispozici v prvních týdnech roku 2023. Komora chce poskytnout informace co nejpřesnější, založené na sběru konkrétních dat, nikoliv jen vágní odhady.

 

Mgr. Jan Mlynarčík

soudní exekutor, prezident EK ČR

 

Zveřejněno 16. prosince 2022